Urla Villalarına, Mimarlar Odası'ndan itiraz geldi!

İzmir Urla'da bulunan Cumhurbaşkanı'nda ailesiyle birlikte tatile gittiği Zeytineli köyünde bulunan bazı ruhsatsız villaların kurtarılması ve haklarında yapılan imar planları için Mimar Odası'ndan itiraz geldi. İşte ayrıntılar..

Urla Villalarına, Mimarlar Odası'ndan itiraz geldi!

İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli köyünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesiyle birlikte anılan, haklarında yıkım kararı bulunan kaçak ve ruhsatsız villaları kurtarmak ve bölgeyi yapılaşmaya açmak için yapılan imar değişikliği kararına, Mimarlar Odası askı süresinde itiraz etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından söz konusu villaların bulunduğu parselleri kapsayan imar plan değişikliğinin, doğal sit alanı olan Urla yarımadası güneyinin ekolojik değerlerini, flora ve fauna zenginliğini tahrip edeceği belirtildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaman zaman aile fertleriyle birlikte tatil yaptığı, 1. derece sit alanındaki villaların, 17-25 Aralık süreciyle birlikte kaçak ve ruhsatsız olduğu gibi bazı yerlerin de Hazine arazisi olduğu ortaya çıkmıştı. Ardından bölge, 3. derece site çevrilmişti. Bu karara karşı bazı odalar ve bazı milletvekilleri dava açmıştı. Bölgedeki villaları kurtarmak için son hamle olarak da Sarpdere mevkisindeki 1605, 1606, 1607, 1608, 1609, 1610, 1611, 1612, 1640 ve 1819 parsellere ilişkin hazırlanan 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Ocak 2015 tarihinde onaylanarak askıya çıkarılmıştı. İmar değişikliğiyle 1. derece sit alanı olan bölge, yapılaşmaya açılmıştı.


Mimarlar Odası İzmir Şubesi, 10 Mart 2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dilekçeyle itiraz etti. İtiraz gerekçelerinde, “1/1000 ve 1/5000 ölçekli koruma amaçlı imar planları, bölgenin doğal sit alanlarını ve Urla yarımadası güneyinin ekolojik değerlerini, flora ve fauna zenginliğini tahrip edecek, ruhsatsız yapıları yasallaştırmak amacıyla yapılmış planlardır. Koruma amaçlı planların, Urla bölgesi doğal sit alanları bütününde hazırlanması gerekirken yalnızca bazı mülkiyetleri içererek ruhsatsız ve aykırı yapıları yasal hale getirecek şekilde hazırlanması, planlamanın en temel ilkesi olan bütünlük ilkesine aykırıdır." denildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.