Bebeğinizin uyku düzeni sorunu mu var?

Bebeğinizde uyku düzensizliği mi var? Bebeğiniz geceleri sizi uyutmuyor mu?

Bebeğinizin uyku düzeni sorunu mu var?

Bebeğiniz olduktan sonra artık deliksiz uykuya hasretsiniz. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren en az 16 - 18 saat uyur. 2 - 3 saatte bir uyanır. Bu esnada bebeğinizi besleyip altını değiştirmelisiniz. Bebeğiniz ilk iki hafta gece gündüz ayırımı yapamaz. Anne ve baba için en zorlu süreç bu haftalardır. Bebeğiniz büyüdükçe gece gündüz farkını anlayacaktır. Bebeğinizin uyku düzenini sağlamak aslında sizin elinizde.

Öncelikle bebeğinizin rahat uykuya dalması için yatağının rahat olması gerekir. Orta sertlikte sünger yatak bebeğiniz için sağlıklı hem de rahat uykuya geçmesini sağlayabilir. Bebeğinizin uykuya geçmesi için her gün aynı şeyleri yapmanızda yarar var. Örneğin; her gün aynı saatte altını değiştirip, pijamasını giydirebilirsiniz. İsterseniz bir kitap okuyabilir yada ninni söyleyebilirsiniz.

Bu işlemler bittikten sonra bebeğinize iyi geceler dileyip yanağına öpücüğünüzü kondurup yatağına yatırabilirsiniz. Eğer bebeğiniz emzik alıyorsa uyumasına yardımcı olarak emzik verebilirsiniz. Bebeğinizin gece gündüz farkını anlaması için gece loş bir ışık ya da hiç ışık yakmayabilirsiniz.
Uyku düzeni sağlayacağınız zaman mümkünse en az 1 hafta evde kalmanızı öneririz. Çünkü bebeğiniz için bu düzene alışması için bu süreye ihtiyacınız olacak. Eğer biraz sabırlı olursanız bebeğiniz mışıl mışıl uykuya dalacaktır.