Yeni doğan bir bebek ile tatil yapmak ne kadar doğru

Dünyaya gözlerini yeni açmış çocuklarımız ile evden çıkıp tatile gitmek ne kadar doğru olur. Riskleri nelerdir, nelere dikkat edilmelidir.

Yeni doğan bir bebek ile tatil yapmak ne kadar doğru

Öncelikle doğumu yaz aylarına denk gelmiş bebekleri olan ailelerin mümkünse tatillerini en azından bebekleri 2 aylık olana kadar ertelemeleri çocuğun yararına olacaktır. Çünkü yeni doğmuş bir bebeğin henüz bağışıklık sistemi yeni düzene oturmaya başladığından dışarıdan gelebilecek her türlü hastalık ve enfeksiyona mağruz kalabilir.

Bir diğer risk ise güneş ışınları; Bebeklerin tenleri çok hassas olduğundan biz yetişkinler gibi güneş ışınlarına ve güneşin kavurucu sıcaklarına dayanamazlar. Siz ne kadar korumaya çalışırsanız çalışın bebek bu durumdan mutlaka etkilenecektir. Onun için bebekleri ortalama 2 aylık olmadan evden çıkmamakta fayda var.

Diyelim ki şartlar bu şekilde olması gerektiğini söyledi ve sizde bebeğiniz ile tatile gitmek zorunda kaldınız. O zaman bebeğinize tatilinizden daha çok zaman ayırmak zorunda kalacaksınız. Çünkü bebekler savunmasız ve ortamın tüm risklerine açık bir vaziyettedir. Bu durumda biraz olsun kafa dinlemek için geldiğiniz tatilinizin küçük bir kabus gibi geçmesine sebep olabilir. Bazı durumlarda bazı şeylerin ertlenmesi, planların doğru yerde ve doğru zamanda yapılması gerekir.