14 yl önceki cinayet çözüldü: Katil torunlar çıktı!

Konya'da bundan 14 yıl evvel 2001 senesinde yaşanan tüyler ürpertici cinayetle ilgili yeni gelişmeler söz konusu. 75 yaşındaki kadın evinde eşarpla boğularak öldürülmüş halde bulunmuştu. O cinayetin sorumluları yaşlı kadının torunları olduğu ortaya çıktı. Ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

14 yl önceki cinayet çözüldü: Katil torunlar çıktı!

Konya'da 14 yıl sonra aydınlatılan cinayet olayında katil zanlısını sigara izmaritlerindeki DNA’ları ele verdi.

2001 yılında Konya’nın İçeri Çumra Mahallesi’nde müstakil evinde yalnız yaşayan 75 yaşındaki 4 çocuk sahibi görme ve işitme engelli Fatma Topçu’nun evde darp edildikten sonra ölü olarak bulunması üzerine jandarma ekipleri, olayın failini ya da faillerini bulmak için soruşturma başlattı. O dönemde 15-20 kişi üzerinde yapılan çalışmalarda bir netice elde edilemeyince dosya faili meçhul olarak kapatıldı.

JANDARMA BÜNYESİNDE ÖZEL EKİP KURULDU

14 yıl sonra öldürülen yaşlı kadının kızlarının müracaatı üzerine Konya İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde kurulan özel bir ekip, cinayet dosyasını tozlu raflardan indirerek yeniden araştırmaya başladı. Ekipler, cinayet gecesi olay yerinin hemen yanındaki bir büfede gerçekleşen hırsızlık olayında çalınan malların öldürülen kadının tarlasında bulunması ve kadının olay günü aldığı maaşının aynı gün çalınması nedeniyle cinayeti yaşlı kadını tanıyan birilerinin işlemiş olabileceği ihtimali üzerinde durdu.

SİGARA İZMARİTİNDEN ALINAN DNA ELE VERDİ

Yıllar sonra yeniden açılan dosya üzerinde titiz bir çalışma gerçekleştiren jandarma ekipleri, yaklaşık 250 kişinin ifadesine başvurdu. Ayrıca 14 yıl önce evden toplanan sigara izmaritlerinden alınan DNA’lar, 100’den fazla kişi üzerinde eşleştirildi. Eşleştirilen DNA’ların cezaevinde bulunan Salih K’ya (35) ait olduğu tespit edildi.

ÇELİŞKİLİ İFADELER VERDİLER

Yaşlı kadının 3 yaşından beri yanında büyüyen torunları İsmail K. (35) ile ablası Fatma Ç.’nin (36) de çelişkili ifadeler vermesi üzerine şüpheler cezaevindeki Salih K. ve 2 kardeş üzerinde yoğunlaştı. Jandarma ekiplerinin asıl şüpheli Salih K.’nin fuhuşa aracılık etmekten 3 yıldır Burdur’da cezaevinde olduğunu belirlemesinin ardından şahıs cezaevinde sorguya alındı.

CİNAYETİ KABUL ETMEDİ


Şüphelinin ifadesinde evin kapısını kırarak içeriye girdiklerini, bazı değerli eşyaları ve bir miktar para aldığını ancak yaşlı kadını öldürmeyi kabul etmediğini söylediği öğrenildi. Salih K. hakkında “kasten adam öldürme”, ağabey ve kardeşe ise “cinayete yardım etme” suçundan işlem yapılacağı öğrenildi. İsmail K. ile Fatma Ç, jandarmadaki işlemlerinin ardından İçeri Çumra Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi.

"ANNEM ONLARA SAHİP ÇIKTI"


Fatma Topçu’nun kızları Fadime ile Zarife Karaaslan, yıllardır şüphelilerin yakalanması için sabırla beklediklerini söyledi. Annelerinin kulağının yeterince duymadığını, gözlerinin tam görmediğini ifade eden Karaaslan kardeşler, "Yeğenlerimizin babaları ölünce annem henüz 3-4 yaşlarındayken onlara sahip çıktı. Onları yetiştirip büyütmek için büyük mücadele verdi. Kimin suçu varsa cezasını çeksin. Jandarmadan da Allah razı olsun. İnşallah uzun süredir bizim gibi bekleyenler de karşılığını görür" diye konuştular.