Güzel oyuncu Vildan Atasever o yazara çok sert sözler söyledi! Panel' de yerden yere vurdu!

Güzelliği kadar başarıları ile de ön plana çıkan ve herkes tarafından sevilen oyuncu Vildan Atasever, katıldığı etkinlikte Yazar Ali Can Sekmeç,’ i ağır sözler ile eleştirdi..

Güzel oyuncu Vildan Atasever o yazara çok sert sözler söyledi! Panel' de yerden yere vurdu!

 

52'nci Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen ve moderatörlüğünü Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa’ ın yaptığı “Kadının Dünya ve Türkiye Sinemasında Temsili” konu başlıklı panel, sevilen oyuncu Vildan Atasever ve yazar Alican Sekmeç’ in katılımı ile gerçekleşti.


Güzel oyuncu Vildan Atasever Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Konferans Salonu’ nda düzenlenne panelde, sinemada artık daha bilinçli ve bilgili kadınların var olduğunu söyleyerek; "Kadınlar bireysel olarak istedikleri yerde özgürce var olabiliyor. Çünkü daha bilgiliyiz, daha güçlüyüz" diye konuştu..


Vildan Atasever, 1950’ li yıllardaki Türk sinemasında kadının temsiline ilişkin yaptığı değerlendirme yüzünden yazar Ali Can Sekmeç’ e şiddetle karşı çıkarak;"Kadınlar olarak büyük sorumluluklarımız var. Biz de sadece erkekler gibi işimizle uğraşabilsek çok daha başarılı olabiliriz. Biz çocuk doğurmak, ev geçindirmek, eşinle ilgilenmek, aile kurmak, toplumda yer edinmek, söz hakkı edinebilmek ve mahalle baskılarından kurtulabilerek üretmeye çalışıyoruz" diye konuştu.


Atasever, Türkiye’ de kadınların 1970’ li yıllarda feminizm ile başlayan belli bir alandaki söz hakkı durumunu dile getirerek, "50'li yıllarda sahneye çıkan kadınlara ne gözle bakılıyordu. Bir kadın kendini özgürce ifade edip, istediği sanatı yapmak, kendi fikirlerini söyleyebilme özgürlüğüne sahip değildi. Bugün bile sahip değiliz" dedi.


Daha sonra konuşmak için yazar Sekmeç atılım yapınca, “Çok sinirlendim” diyen Atasever, Sekmeç tarafından Nerimal Köksal hakkında “ Kafaların dönüp baktığı kadın” demesi üzerine “Kadının bu şekilde anlatılmasından da nefret ediyorum” sözleri ile tepki gösterdi.

Sekmeç’ in, Neriman Köksal’ ın kendisinin bu tanımı yaptığını söylemesi üzerine ortam sakinleşti. Daha sonralarda ise ikili arasındaki tartışma ilerleyen dakikalarda tekrar başladı.


Ali Can Sekmeç, avantür tarzda film çeken kadın yönetmenler üzerine, "Birsen Kaya 'Kilink' çekmiş. Bir kadın yönetmen 'Kilink' çekebilir mi sizce? Dünyada çekilmiş Kilinklerin içinde bir tek kadın yok. Birsen Kaya tek" sözlerine Atasever, "Sen şimdi kadınları aşağılıyorsun. Küçümsüyorsunuz" diye tepki verdi. Atasever'in "Ne diyorsun 'Bir kadın yönetmen çekebilir mi?' Niye çekemesin ya" sözleri üzerine Sekmeç, "Kötü bir şey değil ki. Küçümsemiyorum. Dünyada tek çeken" şeklinde karşılık verdi.


Siniri geçmeyen oyuncu Vildan Atasever; "Bizi nasıl küçümsersiniz. Savaşta en önde yürüyen Nene Hatun'un torunlarıyız. Sen ne diyorsun ya. Kösem Sultan, Hürrem Sultan'ı anlatıyoruz. Her ne kadar erkek önde dursa da o erkeklerin arkasında güçlü kadınlar vardır. Ne kadar güçlü bir kadın varsa arkasında erkek o kadar güçlüdür yani. Toplum bize naif olmayı dayattığı için bir adım geride duruyoruz. Bu da kadının naifliğinde işte. Bu zaten toplumun kuralı, kadın geride duracak. Bütün sorumluğu bizim üstümüze yüklüyorsunuz. Her şeyi biz yapıyoruz, en önde olan yine siz oluyorsunuz. Nasıl oluyor bu." şeklinde konuştu..


Vildan Atasever’in bu sözlerine karşı yazar Ali Can Sekmeç ise “Yaradılış maalesef” diye yanıt verdi. Atasever ise “Evet eşitlik yok işte. Yok yani” dedi.


Daha sonrasında ise panelde bulunan öğrencilerin sorularına cevap veren oyuncu Vildan Atasever,”Türkan Şoray kanunları” olup olmadığına ilişkin sorulan soruya, sinemada bir “meta” olarak kullanılmadığı sürece ne gerekiyorsa onu yapacağını belirterek cevap verdi. Oyuncu olarak görevinin senaryoda olanı izleyiciye aktarmak olduğunu söyleyen Atasever, "Kural, tabu değil, tek amacımız iyi film yapmak olmalı" diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.