49 Türk diplomatı kurtarıldı

Musul'da alıkonulan 49 diplomat kurtarıldı. Diplomatlardan 3 tanesi bölgenin personeli oldukları için Türkiye'ye girmedi. Diplomatlar Şanlıurfa'ya getirildi; ardından Ankara'ya hareket etti. Davutoğlu ise onları karşılamak için Şanlıurfadaydı...

49 Türk diplomatı kurtarıldı

3,5 aydır Musul'da IŞİD tarafından rehin tutulan ve Türkiye'de büyük siyasi olaylara neden olan 49 diplomatımız kurtarıldı. Herhangi bir savaş ya da dış bağlantıdan destek alınmadan kurtarıldığı vurgulanan 49 diplomatımız ve aileleri Şanlıurfa'ya getirildi. Kurtarılan 49 kişi arasında iki tane de bebek vardı. 49 Türk konsolosluğunun 46'sı Türkiye'ye giriş yaptı 3 tanesi ise bölgenin elemanı oldukları için ülkelerine sağ salim gönderildi

Şanlıurfa'ya getirilen 46 Türk diplomatı Ahmet Davutoğlu karşıladı.3,5 saat bir kamu binasında dinlenen 46 diplomat Başbakan ile görüşmek üzere bina değiştirdiler.  Ahmet Davutoğlu 46 diplomat ile Şanlıurfa'da kısa bir açıklama yaptıktan sonra 46 Türk diplomatı ve oraya gelen aileleri ile birlikte Ankara'ya haraket etti. Davutoğlu'nun durumla ilgili açıklamayı Esenboğa Havalimanında yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul’da alıkonulan Türk vatandaşlarının başarılı bir operasyonla kurtarılmasına ilişkin açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şöyle:


“Irak’ta bir süredir alıkonulan Musul Başkonsolosumuz, ailesi ve Başkonsolosluğumuzda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yapılan başarılı bir operasyonla kurtarılmıştır. Öncelikle, uzun süredir özgürlüklerinden mahrum kalmış olan Başkonsolosumuz ve ailesine, çalışma arkadaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm aziz vatandaşlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, milletimizin gözü aydın diyorum.
Önceden planlanmış, tüm detayları hesap edilmiş, tam bir gizlilik içinde bugün gece boyu devam ederek, sabaha karşı başarıyla tamamlanan bu operasyondan dolayı, Sayın Başbakan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Milli İstihbarat Teşkilatımız, alıkonulma hadisesinin başlamasından bugüne kadar meseleyi çok hassas şekilde sabırla, özveriyle takip etmiş; nihayetinde başarılı bir kurtarma operasyonu yapmıştır.


Müsteşarımızdan sahada operasyona katılan görevlilerimize kadar Milli İstihbarat Teşkilatımızın her bir mensubuna da şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyor; bu büyük başarılarından dolayı kendilerini yürekten tebrik ediyorum. Elbette, en başından itibaren sabırla ve metanetle bekleyen Musul Başkonsolosluğu personelimiz ve aileleri en büyük teşekkürü hakediyorlar. Şu anda ülkemize intikal etmiş olan personelimize de geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, teşekkür ediyor; ailelerine, uzun ve sabırlı, aynı zamanda inançlı ve umutlu bekleyişlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum."BÜYÜK TÜRKİYE’NİN ULAŞTIĞI SEVİYELERİ GÖSTERMESİ AÇISINDAN DEĞERLİ"

Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti :

"Hadisenin vuku bulmasından itibaren ne yazık ki ülkemiz içinde ve dışında hadiseyi istismar etmek, bu hassas süreci sabote etmek için çeşitli girişimler olmuş; özellikle bazı çevreler ve bazı medya kuruluşları tarafından son derece sorumsuz tavır sergilenmiştir. Buna rağmen, süreç boyunca sorumlu, soğukkanlı ve sağduyulu yayıncılık yaparak alıkonulan vatandaşlarımızın can güvenliğine hassasiyet gösteren tüm medya kuruluş ve çalışanlarına da teşekkür ediyorum.


Operasyonun son derece başarılı biçimde yürütülmüş, vatandaşlarımızın Türkiye’ye intikal ettirilmiş olması, Büyük Türkiye’nin ulaştığı seviyeleri göstermesi bakımından da son derece önemlidir ve değerlidir. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi bir daha böyle büyük imtihanlara düçar etmesin diye dua ediyorum. Tekrar kurtarılan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor; Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize, Milli İstihbarat Teşkilatımıza, katkısı olan tüm dost ve kardeşlerimize teşekkür ediyor, milletimizin gözü aydın diyorum"
.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.