Başbakan Brüksel’de gurbetçi vatandaşlara seslendi

Temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu,Brüksel'de gurbetçi vatandaşlara seslendi. Davutoğlu gurbetçilere "İnşallah bundan sonra ister yurtdışında ister yurt içinde bir anne bir bacım, bir kardeşim evlat dünyaya getirdiğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden size hediye olarak ödeme gelecek" dedi.

Başbakan Brüksel’de gurbetçi vatandaşlara seslendi

Temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu,Brüksel'de gurbetçi vatandaşlara seslendi. Davutoğlu gurbetçilere "İnşallah bundan sonra ister yurtdışında ister yurt içinde bir anne bir bacım, bir kardeşim evlat dünyaya getirdiğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden size hediye olarak ödeme gelecek" dedi.

Gurbetçi vatandaşlara çocuk yardımı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de gurbetçi vatandaşlara seslenerek, “İnşallah bundan sonra ister yurtdışında ister yurt içinde bir anne bir bacım, bir kardeşim evlat dünyaya getirdiğinde ilk evlatta 300 Türk lirası yani yarım altın, ikinci evlatta 400 Türk lirası yani 1 yarım altın 1 çeyrek altın, üçüncü evlatta 600 Türk lirası yani tam bir altın Türkiye Cumhuriyeti devletinden size hediye olarak gelecek” dedi.

Başbakan Davutoğlu, halk için çalışmaya devam edeceğiz

Başbakan Davutoğlu Brüksel ziyareti kapsamında son olarak gurbetçi vatandaşlarla bir araya geldi. Başbakan Davutoğlu, halk için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, “Kim ne yaparsa yapsın bizim arkamızda rabbimiz ve milletimiz varken kimse bizi durduramaz. Onun için bu başarı hikayesini devam ettirmek bizim için bir borçtur. Bir emanettir. İnşallah haziran seçimlerinde bu başarı hikayesini yeniden yeni bir seçim zaferiyle taçlandıracağız. Allah şahittir ki arkamızda sizler varken tek bir an dahi tereddüt etmeyeceğiz, tek bir an dahi durmayacağız.

Ak Parti hareketi sadece Türkiye Cumhuriyeti için, sadece aziz milletimiz için değil, Filistinliler için, evladı Fatihan olan Balkan Müslümanları soydaşlarımız kardeşlerimiz için, Afrikalılar için, sembol bir harekettir

Bu al bayrak artık bütün mazlumların onur bayrağıdır. Ve bu al bayrağın yükseldiği hiçbir yerden indirmeyeceğiz. Bizim davamız bu. Bugün bu al bayrak Gazze’de ızdırap halindeki bir Müslüman için Myanmar’da baskı altındaki bir Müslüman için, Orta Asya’daki kardeşlerimiz için, Irak’taki Türkmenler, Araplar, Kürtler için, Balkanlar için bir onur sembolüdür bir umuttur. Bu umudun sönmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Yeni hükümetin birçok reform yaptı

Davutoğlu, “Yeni hükümeti kurar kurmaz birçok çalışma yürüttük, birçok reform paketini açıkladık ama bir reform paketini açıklarken büyük bir mutluluk duydum. Ailenin ve dinamik nüfusun korunmasıyla ilgili paket. Berlin’de de bu müjdeyi verdim şimdi sizlerle de paylaşıyorum. Bu pakette nüfusumuzun genç ve dinamik kalabilmesi için, çalışan kadınlarımızın kardeşlerimizin aynı zamanda annelik de yapabilmeleri için kararlar aldık. 2 karar 1 müjde olarak yurtdışında da yankılandı. İnşallah bundan sonra ister yurtdışında ister yurt içinde bir anne bir bacım, bir kardeşim evlat dünyaya getirdiğinde ilk evlatta 300 Türk lirası yani yarım altın, ikinci evlatta 400 Türk lirası yani 1 yarım altın 1 çeyrek altın, üçüncü evlatta 600 Türk lirası yani tam bir altın Türkiye Cumhuriyeti devletinden size hediye olarak gelecek. Ve böylece her doğan çocuk güzel bir hatırayı bir sonraki nesle saklayacak. Ayrıca özellikle gurbette biliyorum çocuklar evlenme yaşına gelince tatlı bir telaş başlar. Acaba nasıl bir evlilik yapacağız diye. Bu telaşın etkisini azaltmak içinde çeyiz hesabı açtırıyoruz. Doğan her çocuk annesi ve babası isterse bir çeyiz hesabı açılacak ve 18 yaşından sonra evlenmesi halinde bu çeyiz hesabında ne kadar parası birikmişse onun yüzde 15’ini de devlet verecek. Yani anne baba 100 bin Türk lirası biriktirmişse devlet 115 bin lira yapacak onu. Aradaki fark nedir biliyor musunuz? 70’li yıllarda sizin babalarınız belki buralarda aramızda bulunan dostlarımız buraya geldiğinde biz hatırlıyoruz o zaman iktisat okurken hep Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Avrupa’dan gelecek dövize bakıyordu” dedi.