Başbakan: Müslümanlar ve Hristiyanlar Avrupa’da birlikte yan yana yaşayacak

Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere İsviçre'nin Davos kasabısına giden Başbakan Ahmet Davutoğlu burada dünya liderleriyle temaslarda bulundu. İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen 'İsviçre Buluşması' isimli etkinlikte gurbetçilerle biraraya gelen DAVUTOĞLU vatandaşlara seslendi. İslam dinini Avrupa'nın asli dini olduğunu söyleyen Davutoğlu, Müslümanlar ve Hristiyanlar'ın Avrupa'da birlikte yan yana yaşayacağını ve bunu kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi. Davutoğlu ayrıca konuşmasında Avrupa Birliğine katılım ve IMF konusundaki düşünlerinide açıkladı.

Başbakan: Müslümanlar ve Hristiyanlar Avrupa’da birlikte yan yana yaşayacak

Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere İsviçre'nin Davos kasabısına giden Başbakan Ahmet Davutoğlu burada dünya liderleriyle temaslarda bulundu.

İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen 'İsviçre Buluşması' isimli etkinlikte gurbetçilerle biraraya gelen DAVUTOĞLU vatandaşlara seslendi.

İslam dinini Avrupa'nın asli dini olduğunu söyleyen Davutoğlu, Müslümanlar ve Hristiyanlar'ın Avrupa'da birlikte yan yana yaşayacağını ve bunu kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi.

Davutoğlu ayrıca konuşmasında Avrupa Birliğine katılım ve IMF konusundaki düşünlerinide açıkladı.

BİRLİKTE YAŞAYACAKLAR

İslam Avrupa’nın asli dinidir, asli dini olmaya devam edecektir. Endülis’ten Osmanlı’ya Anadolu’dan kutsal yürüyüşle Avrupa’ya ezanla serpiştirdiği camiler mutlaka korunacaktır. Onlara uzanan ellere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu diyarlara tahta bavullarla gelmekle birlikte imanını koruyan o ilk gurbetçilerimize selam olsun. Müslümanlar ve Hristiyanlar Avrupa’da birlikte yan yana yaşayacak bunu kimse engellemeyecek.

ASLA YALVARMAYACAĞIZ

AB liderleri ile görüştüm. Türkiye’nin stratejik kararlılığını vurguladım. Her türlü provokasyona rağmen Türkiye AB yolunda yürümeye kararlıdır. En önemlisi sizler için AB yolunda yürümeye devam edeceğiz. Mademki burada kültürümüzü, dinimizi temsil eden kardeşlerimiz var mademki 45 milyon müslüman var Avrupa’da Türkiye mutlaka bir gün AB’ye gireceğiz. Asla yalvarmayacağız, dilenmeyeceğiz, başımız dik bir şekilde, onurla gireceğiz.

AVRUPALILARA İŞ KAPISI OLACAĞIZ

13 yıl önce IMF kapısında bekleyen Türkiye’nin yerini G20 başkanlığı yapan, IMF’ye borç veren Türkiye var. Davos’ta yardım kuruluşları gelip bizden kredi talep ettiler. Dedemizden aldığımız duadır bu. İstihdamda rekor kırmış bir Türkiye var. Avrupalıların işe ihtiyacı varsa onlara da iş kapısı olacak bir Türkiye var.

TEPEDEN BAKILAN TÜRKİYE YOK

Eskiden bize yardım edecek, elini uzatacak Türkiye vardı. Türkiye’ye birşey olursa biz yönümüzü nereye döneceğiz diyerek ağlayan insanlar gördüm. Türkiyenin ümit ışığını söndürmek için komplolar yaptılar. Türkiye’de boyun eğmeyecek yiğitler var. Artık tepeden bakılan Türkiye yok. Tepeden bakana onurla bakan bir Türkiye var. İnandımığız değerlere... Her yerde one minute diyecek bir Türkiye var.

AB bize hazır mı?

Başbakan Davutoğlu, iş dünyasının yerli ve yabancı CEO’larıyla görüş alış verişde bulundu. AB sorusuna sorularla yanıt verdi: Biz üye olmaya hazırız. Asıl AB, Türkiye’yi kabul etmeye hazır mı? AB başkalarına karşı kültürel bağlamda yeterince hoşgörülü mü?  

Geçmiş yıllarda Türk ekonomisinin yurt dışından gelecek gurbetçi  dövizlerine muhtaç durumda olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Sizlerin babaları  dedeleri döviz göndermese Türk ekonomisi dururdu 70’li yıllarda. O kadar muhtaç  durumdaydık.

Şimdi Avrupa işsizlikten kırılırken, geçen yıl 1,5 milyon yeni iş  üretebilmiş bir Türkiye var. Kriz esnasında 2008’den bu yana 6 milyon yeni  istihdam üretmiş, istihdamda dünya rekoru kırmış bir Türkiye var. Artık o dönem  bitti. Aksine eğer Avrupalılar‘ın işe ihtiyacı varsa, onlara iş kapısı  olabilecek, yükselen büyük bir Türkiye var” dedi.