Çocukken aldığınız güneş kanser yapıyor

30 yaşında kanser oluyorsanız sebebinin çocukken aldığınız güneş olduğunu biliyor musunuz? Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Günlük güneşlenme süresi ne kadar olmalı? Güneşlenirken nelere dikkat etmeliyiz? Detaylar haberimizde yer alıyor.

Çocukken aldığınız güneş kanser yapıyor

Çocukken aldığınız güneş kanser yapıyor
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Ertan Yılmaz: "Güneş kremi alınırken 30 mu 50 mi faktör alalım diye tartışılıyor. Gerçekte 30 faktörün güneşten koruyucu özelliği yüzde 95 ise 50 faktörün koruyuculuğu yüzde 97'dir. Kısaca sizi güneşten tamamen koruyan güneş kremi yoktur. Onun için kimyasallar yerine fiziksel koruyucuları tercih edin." Diyerek güneşlenmeye ve güneş kremlerine dikkat çekti.
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz, uzun süren kışın ardından yazın cildin ışık görmesiyle renklerin açıldığını ve lekelerin ortaya çıktığına vurgu yaptı.
Güneşin şiddeti arttıkça renk üretmeye eğilimli olanlarda daha sık lekeler görüleceğini anlatan Yılmaz, eskiden gebelik maskesi olarak tanımlanan "melazma"nın erkekler ve kadınlarda sıkça gördüğünü belirtti. 
Aynı zamanda Yılmaz şu sözleri ile güneşin kanser yapabileceğini ve bebek – çocuklarda güneşin önemine vurgu yaptı.
"Bizim asıl derdimiz çocuklar ve bebeklerdir. Genç yaşta cilt kanseri olanların tek sebebi çocukken aldığınız güneş. Bu yüzden bebekler ve çocuklar riskli gruplarda yer alıyor. Tabii ki D vitamini için güneşlenmesi gerekiyor ama belirli bir ölçüde olması lazım. Bebekleri güneşe çıkarırken, kolunu bacağını gösterin ama mutlaka yüzünü, boynunu koruyun” dedi.