Davutoğlu'ndan vatandaşlara mesaj: Milletim mazlumlara hiç yabancılık çektirmeden kucak açtı

Brüksel'e temaslarda bulunmak üzere giden Davutoğlu, Brüksel ziyaretinde gurbetçi vatandaşlarımıza seslenen Davutoğlu "Milletim mazlumlara hiç yabancılık çektirmeden kucak açtı" dedi.

Davutoğlu'ndan vatandaşlara mesaj: Milletim mazlumlara hiç yabancılık çektirmeden kucak açtı

Brüksel'e temaslarda bulunmak üzere giden Davutoğlu, Brüksel ziyaretinde gurbetçi vatandaşlarımıza seslenen Davutoğlu "Milletim mazlumlara hiç yabancılık çektirmeden kucak açtı" dedi.

Davutoğlu'ndan vatandaşlara mesaj: Milletim mazlumlara hiç yabancılık çektirmeden kucak açtı.

Davutoğlu konuşmasında, “Döviz biraz düşse büyük ekonomik krizin habercisi olarak görülüyordu. Hep buraya o tahta bavulla Anadolu yiğitlerini gönderenler gözlerini işçilerin dövizlerine dikmişti. Şimdiyse biz aksine Anadolu’dan doğan her çocuğa gurbette altın takıyoruz. İşte Yeni Türkiye bu. Sizlerden ricam bu dönemde özellikle bu kritik süreçlerde birliğinizi korumaktır. Beraberliğinizi muhafaza etmektir.

Farklı kanaatlere, farklı etnik yapılara sahip olunabilir. Farklı siyasi görüşlere de sahip olunabilir ama buradan bir kere daha ilan ediyorum ki bizim için Türkiye Cumhuriyeti devleti için 77 milyon Türkiye’nin içindeki ve dışındaki bütün vatandaşlarımız birbirine eşit tarağın dişleri gibi hazreti Peygamberin söylediği gibi birbirine eşit ezeli ve ebedi kardeşlerdir. Aramıza fitne girmesine hiç izin vermeyin. Dilinizi, kültürünüzü, geleneğinizi koruyun ama Belçika toplumuna da buradaki her bir komşunuza da Ahi Evran’ın torunu olmak ne demek gösterin.

Merhameti gösterin. Ve şunu hiç unutmayın ki artık sizden döviz bekleyen eski Türkiye yok. Artık arkanızda şefkatli ve kuvvetli Türkiye Cumhuriyeti var. Şefkatiyle dünyanın neresinde olursa olsun her vatandaşına ulaşan Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Şefkatiyle dünyadaki bütün mazlumlara ulaşabilen Türkiye Cumhuriyeti devleti var. Ve kudretiyle de kendi vatandaşına bile el uzattığında onun haddini bildirecek Türkiye Cumhuriyeti devleti var. Eskilerin güzel deyişiyle Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin.

Allah sizleri Trakya’dan Anadolu’dan gönül olarak kurtarmasın. Allah bize öyle bir kudret, şefkat versin ki nerede bir mazlum varsa elimizi uzatabilelim. Nerede bir yetim varsa başını okşayabilelim” dedi. Konuşmasında terör olaylarına da dikkat çeken Davutoğlu, “Bakın yakından hissedesiniz diye söylüyorum. Bugünlerde herkes değişik yorumlar yapıyor. İşte bu terör dehşeti dolayısıyla Müslümanlarla ilgili son derece olumsuz algılar oluşturulabiliyor. Bugün Avrupa Birliği görüşmelerinde de zikrettim.

Bakınız Suriye’den 3 buçuk 4 yıl içerisinde 2 milyon Suriye ve Irak’tan kardeşimiz Türkiye’ye geldi. eğer bugün AB görüşmelerinde söyledim eğer 200 bin göçmen AB ülkesine gelseydi orada yer yerinden oynardı. Yabancı düşmanlığı artardı. Bunlar burada ne arıyor derlerdi ve sorgularlardı. Benim aziz milletim Gaziantep’te, Kilis’te, Adana’da Türkiye’nin her yerinde hiçbir yabancılık çektirmeden o mazlumlara kucak açtı.

Böyle büyük millet olabilir mi?

Ve o millete güvenen Türkiye Cumhuriyeti hükümeti de kucak açtı. Geçen gün AFAT’ın beşinci kuruluş yıldönümündeydik. Dünyanın her yerinden Türkiye’ye gelen çocukları getirdiler. Belki gördünüz küçük bir kız başımı çekti ve alnımdan öptü. Arap kültüründe alından öpmek ihtiramdır” dedi.