Selahattin Demirtaş: İspatlasınlar istifa ederim

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daimi gündeme getirdiği "Bunlar Taksim Kabe'mizdir söylüyor" eleştirisine "Taksim Kabe'mizdir' sözünü söylediğimi ispatlasınlar istifa ederim" diyerek cevap verdi.

Selahattin Demirtaş: İspatlasınlar istifa ederim

İşte Selahattin Demirtaş'ın konuşmalarından mühim satırbaşları:

"Taksim Kabe'mizdir" sözünü söylediğimi ispatlasınlar istifa ederim. Ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı alanen yalan kampanyası yürütüyor.

"KURAN'I SEÇİM MEYDANINDA DOLAŞTIRMASI HERKESİ RAHATSIZ ETTİ"

Kürtçe Kuran'ı seçim meydanında meydan meydan dolaştırması herkesi rahatsız etti. On bin tane basıldı. Dağıtımı yapılmadan bir tane alınıp Cumhurbaşkanına yetiştiriliyor.

Bizim gibi düşünmeyen inanmayan diğer insanlara yapalan ayrıma haksızlığa ne sebepten sessiz kalıyoruz. Peygamberimiz İnsanlık Uyarıcısı Hz. Muhammed Medine'de bütün inançlar yönetime katılsın diye bir hukuk düzenledi. Ama sen meydanlarda adamları yuhalatıyorsun.

"DOMUZ ETİ YEMEDİM"


Domuz eti yemedim. Alıntı yaptıkları Alman gazetesinde öyle bir şey yazmıyor. Bana yapılanzher hakret temsil ettiğim siyasi görüşe de yapılmıştır.

''KIZ KARDEŞİM DE BAŞÖRTÜLÜ''

Bunlar iki yalanla Halkların Demokratik Partisi HDP'yi karaladılar diye gruplar halinde Adalet ve Kalkınma Partisi Ak Parti'ye geçecekleri yok insanların. Kız kardeşim de başörtülü. Çok mücadele ettim fakat bunu seçimlerde kullanmadım. Türkiye'de laiklik din karşıtı bir noktaya getirildi. Kürt'üm Müslüman'ım solcuyum.

"BAŞKANLIK SEVDALISI MAHO AĞA"

Maho ağa başkanlık sevdalısı. Bilo da ona yaranabilmek için her şeyi yapıyor. Bilo'nun amacı Maho'nun Maho olarak kalması. Bu da başbakan figürüne uyuyor. Bir de Kibar Feyzo mevcut.

"KOCAELİ'NDE ÇOK ŞAŞIRDIM"


Balıkesir mitingi çok coşkuluydu. Muğla'da örneğin 5 bin şahıs vardı fakat oralardaki coşku heyecan inanılmazdı. Kocaeli'nde şaşırdım çok kalabalıktı, iş saatiydi ve kalabalıktı bu beni şaşırtmıştı. Hiç düş kırıklığı yaşamadım. Türkiye'nin en kalabalık mitingini Kazlıçeşme'de yapacağız.

YALÇIN AKDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINA SERT TEPKİ

Sürecin aktörü olmasa bile demokrasiye inanan kimsenin bu ifadeleri kullanmaması lazım. Bir partinin baraj altında kalması demokrasimizi güçlendirmez. Türkiye'nin mühim bir partisinin çözüm sürecinin bir parçası olan partisinin parlamento dışında kalmasının Türkiye açısından fayda getirmeyeceğini herkes bilir. Halkların Demokratik Partisi HDP'yi bir puanı düşürmek 9-10 puanı kendi hanelerine yazdırmak demektir. Bu ucuzluktur, ahlaksızlıktır.

"Adalet ve Kalkınma Partisi Ak Parti'YLE HÜKÜMET KURMAYACAĞIZ"

Biz dışarıdan veya içeriden Adalet ve Kalkınma Partisi Ak Parti'yle bir hükümet kurmayacağız. Biz de Adalet ve Kalkınma Partisi Ak Parti'yle muhalefet yapalım diye seçimlere girelim demiyoruz. Bir sonraki seçimlerde iktidara hazırlanıyoruz.

BAŞBAKANIN ONA 'SELAHATTİN DEMEYECEĞİM' SÖZLERİ


Selahaddin Eyyubi bugün yaşasa Halkların Demokratik Partisi HDP'li olurdu.

HAKKARİ HAVAALANI AÇILIŞI

Ben de Hakkari milletvekiliyim havaalanı açıldığı için çok mesut oldum. Havaalanı iyi bir hizmettir, bizim rahatsız olduğumuz şudur; havaalanı, yol yaptım benden eşitlik hak istemeyin' demek yanlıştır. Havaalanı yol yaparsın insanlar sana gene rey vermeyebilir. Bunlar 'Her yerde biz olacağız' söylüyorlar Hakkari de de sen olmayıver. Bana rey vermediniz nankörsünüz. Bu kibirli bir lisan. 'En muhteşem benim niye bana rey vermiyorsunuz demenin siyasetin karşılığı olabilir mi? Hizmet senin görevin Hakkari, Van vergi vermiyor mu?

"OY İÇİN Terör Örgütü PKK BASKISI VAR" İDDİALARI


Olmuş olabilir söylüyorum. Kimse kimseyi tehdit etmesin orada bir sıkıntı mevcut diyorsan dön kendine bak. Kaymakamlar köy koy dolaşıp rey çıkmazsa sana hizmet yok söylüyorlar.

YÜZDE 10 BARAJI

Barajı aşamazsak istifa ederim. Parti programımıza çok güveniyoruz.

NURETTİN DEMİRTAŞ'LA İLGİLİ İDDİALAR

(Nurettin Demirtaş'la ilgili polemikler yaşandı Terör Örgütü PKK saflarında olduğu söyleniyor) Seçim kampanyasına ailelerimizi karıştırmanın alemi yok. Abim ailesinin yanında değilse burada politika yapamıyorsa bizim değil sizin suçunuzdur. 15 yılını hapiste geçirdi. Yine tutup içeri attınız. Yetmedi 30-40 seneye yakın hapis cezasıyla yargıladınız. Siyasete katılmak istedi müsaade etmediler. 'Sana burada yaşam hakkı yok' söylediler. Birleşmiş Milletler denetimindeki Mahmur kampında kaldı. Irak Şam Örgütü IŞİD'in Şengal'de Mahmur'da katliamları oldu, ağabeyim de o sırada oralardaydı o direnişe katıldı. Uzun süredir görmediğim ağabeyim Erbil'de yaşıyor."