Yüce divan oylamasına muhalefet'ten sert tepki !

Adları yolsuzluk iddialarına karışan 4 Akp'li eski bakan'ın yüce divana sevk edilmesine yönelik önergeler bu gece TBMM'de oylandı. 4 eski bakan'ın yüce divan'a sevk edilmemesi kararının çıktığı oylama sonunda muhalefetten sert tepki geldi. Muhalefet açıklamasında Ak Parti'den 40'a yakın Milletvekilinin yüce divana sevk için oy verdiği söylenirken tüm bunların yapılan yolsuzluklardan rahatsız olunduğunu gösterdiği açıklandı.

Yüce divan oylamasına muhalefet'ten sert tepki !

Adları yolsuzluk iddialarına karışan 4 Akp'li eski bakan'ın yüce divana sevk edilmesine yönelik önergeler bu gece TBMM'de oylandı. 4 eski bakan'ın yüce divan'a sevk edilmemesi kararının çıktığı oylama sonunda muhalefetten sert tepki geldi. Muhalefet açıklamasında Ak Parti'den 40'a yakın Milletvekilinin yüce divana sevk için oy verdiği söylenirken tüm bunların yapılan yolsuzluklardan rahatsız olunduğunu gösterdiği açıklandı.
 
KILIÇDAROĞLU: PARLAMENTONUN ÜZERİNDE CİDDİ BİR GÖLGE VAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, dört eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmeme kararına ilişkin, "AKP'nin içinde 40'a yakın parlamenter, bizim duyduğumuz rahatsızlığı duyuyor.

Bu da bunun ciddi bir yolsuzluk olayı olduğunu da açıkça gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu, Meclis'ten ayrılırken, gazetecilerin oylamaların sonucuyla ilgili sorusu üzerine, bütün dünyanın bildiği bir yolsuzluk olayının Yüce Divan'a gönderilmediğini söyledi.

"Parlamentonun üzerinde ciddi bir gölge var. Biz bundan rahatsızlık duyuyoruz. Parlamento, bu şaibeyi ortadan kaldırabilirdi" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Daha da önemlisi dört Bakanın Parlamento kürsüsüne çıkıp aklanmak için Yüce Divan talebinde bulunmaları gerekirdi.

Bu da olmadı ama AKP'nin içinde 40'a yakın parlamenter, bizim duyduğumuz rahatsızlığı duyuyor. Bu da AKP içinde bu olayın bazı çevrelerin iddia ettiği gibi bir yolsuzluk olmadığının tam tersini, ciddi bir yolsuzluk olayı olduğunu da açıkça gösteriyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, bu oylamayla, Türkiye'nin dünyaya iyi bir mesaj vermediğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu'nda eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın Yüce Divana gönderilip gönderilmemesine ilişkin yapılan saklı oylama sonrasında Genel Kurul'dan çıkarken basın mensuplarının sorularına "Tek tümce söyleyim, Meclis'te hırsız mevcut" demişti.

BAHÇELİ: HÜKÜMET GÜVENOYUNU KAYBETMİŞTİR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Genel Kurulu'nda dört eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmeme kararıyla ilgili, "Hükümet güvenoyunu kaybetmiştir, 276'nın altına düşmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, Meclis'ten ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, dört eski Bakanla ilgili verilen karara ilişkin, "Hükümet güvenoyunu kaybetmiştir, 276'nın altına düşmüştür. Güvenoyunun üzerinde kalan sadece toplu konuttan sorumlu bakandır" dedi.

AK Parti'den üç Bakan ile ilgili oylamada 40 civarında fire olduğunun anımsatılması üzerine Bahçeli, "O AKP'nin sorunudur, bizim değil" karşılığını verdi.

DEMİRTAŞ: AKP İÇERİSİNDE BELLİ BİR RAHATSIZLIK VAR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM Genel Kurulu'nda, dört eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesi kararıyla ilgili, "AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, AKP ağırlıklı komisyonun hazırladığı raporun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor" dedi.

Demirtaş, Meclis'ten ayrılırken, gazetecilerin, TBMM Genel Kurulu'nda Yüce Divan oylaması sonucuyla ilgili sorularını yanıtladı.

"AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, bu soruşturmanın sağlıklı yürütülmediği, AKP ağırlıklı komisyonun hazırladığı raporun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor" ifadesini kullanan Demirtaş, şunları kaydetti: "Fakat bugün burada parlamento tarihi bir fırsatı kaçırdı. Eğer Yüce Divan yolu açılsaydı Türkiye'de bir yolsuzluk, rüşvet iddiası mevzusu sağlıklı bir rotaya oturacaktı, hukuki bir süreç başlamış olacaktı. Bunun önünü tıkadılar.

Vebali AKP milletvekillerinin üzerinedir. Bu tartışma burada bitmez, öyle görünüyor ki daha sürecek ve kamu vicdanında da bu mevzu tatmin olmadığı müddetçe AKP'nin yakasına yapışmış bir leke olarak bu tartışma devam edecek. Parlamento üzerine düşen rolü oynamadı.

Çünkü halkın temsilcileri, milletin vekilleri burada. Millet sonuçta bu işin soruşturulmasını arzu ediyordu, temsilcileri de ona uygun davranmalıydı. Parlamento ile halk arasında uyumsuzluk çıktı.

Türkiye, dünyaya, hükümetin parlamento üzerinde bir baskı oluşturduğu, sistemin demokratik işlemediği, yolsuzlukların üzerini örten bir görüntü çizmiştir."

HANGİ BAKAN KAÇ RET ALDI?

Zafer Çağlayan hakkındaki önerge 242'ye karşı 264 oyla, Muammer Güler hakkındaki önerge 241'e karşı 258 oyla, Bağış hakkındaki önerge 245'e karşı 255 oyla, Bayraktar hakkındaki önerge de 219'e karşı 288 oyla reddedildi.