10 Pratik Yöntemle Ağız Kokusuna Son

En fazla rahatsız olduğumuz konulardan biri olan Ağız kokusu için uzmanlar pratik yöntemler önerdi. Ağız kokusu sorunları için neler yapılmalı? Diş ve diş eti ağız kokusu hakkında tüm bilgiler...

10 Pratik Yöntemle Ağız Kokusuna Son

 En fazla rahatsız olduğumuz konulardan biri olan Ağız kokusu için uzmanlar pratik yöntemler önerdi. Ağız kokusu sorunları için neler yapılmalı? Diş ve diş eti ağız kokusu hakkında tüm bilgiler...

Ağız kokusunun şeker hastalığı başta olmak üzere akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, gibi hastalıkların habercisi olabileceği açıklandı. 

Arkadaş ve arkadaş çevresinden uzaklaşma, diğer insanların varlığı sebebiyle sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınma gibi menfi durumları beraberinde getirebilir. Bu nedenle ağız kokusuna neden olan sorun teşhis edilmeli ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Aynı zamandaağız kokusunu önlemek için kokuya ne sebepten olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır" diye konuştu.

Ağız Kokusunun; sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, bademcik iltihabı ve diş eti rahatsızlıkları gibi hastalıkların habercisi olabileceğinin altını çizen Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, "Ağız kokusu; bireylerin, ten-ruh-sosyal sağlığını da menfi yönde etkiyebilir. Arkadaş ve arkadaş çevresinden uzaklaşma, diğer insanların varlığı sebebiyle sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınma gibi menfi durumları beraberinde getirebilir. Bu nedenle ağız kokusuna neden olan sorun teşhis edilmeli ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır. Aynı zamandaağız kokusunu önlemek için kokuya ne sebepten olan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır" diye konuştu.
Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, ülkemizde her 4 kişiden 1'inde bulunan ağız kokusundankurtulmak için uygulanabilecek yöntemleri açıkladı.

İşte o yöntemler:

1- Yumuşak diş fırçası değil orta sertlikte diş fırçası kullanılmalıdır.
2- Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde en az iki kez fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanmalıdır.
3- Ağız kokusunun nedenlerinden biri de dildeki tabakalaşmadır. Bu nedenle dilimizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Dişleri fırçalayarak ağız kokusunun %20'sinden, lisan fırçalayarak ağız kokusunun %80'inden kurtulabilirsiniz.
4- Ağız kokusunu yok etmek için piyasadan satın alınan gargaraların bir kısmı, içindeki alkol sebebiyle ağız kokusunu artırabilir.
5- Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko içeren ürünler ağız kokusunu yok eder.
6- Diş ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna ne sebepten olduğundan ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.
7- Ağızdaki bütün diş çürükleri, kırık dolgu veya kron-köprü tedavi ettirilmelidir.
8- Protez, dolgu, diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler fena kokuya neden olacağından her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek gerekmektedir.
9- Ağız kuruluğundan ötürü ağız kokusu olur. Ağız kuruluğuna sebebiyet vermemek için mutlaka bol bol su içilmelidir.
10- Maydanoz nefesimizi tabii olarak temizlemede etkilidir. Kahve taneleri, limon kabukları ağız kokusunu gidermektedir.