112 Acil kara kış için ekstra nöbet tutuyor

112 Acil servisi, kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte nöbet tutmaya başladı. Doğu bölgelerde yaşanan kar yağışı sıkıntısı ile ulaşım hizmetinin sona erdiği görülüyor. 112 Acil ise bu gibi durumlar için kapanan yolların ardındaki hastaları taşımaya çalışıyor. İşte detaylar.

112 Acil kara kış için ekstra nöbet tutuyor

Kar yağışının yoğun olduğu Doğu ve Güneydoğu'daki iller başta olmak üzere Türkiye genelinde 293 kar paletli, 20 de kar küreyen ambulansı hazır bekletiliyor.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar'dan alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda güçlük çekilen yerlerde hastaların mağduriyet yaşamaması için 112 acil istasyonları alarma geçirildi.

Kışın daha ağır geçtiği Doğu ve Güneydoğu'daki iller başta olmak üzere kar yağışı görülen yerlerde 4x4 kar paletli ve kar küreyen "snow track" ambulanslar hazır bekletiliyor.

4x4 kar paletli ambulanslardan Batman'da 2, Şırnak'ta 4, Ardahan, Iğdır, Kayseri ve Afyonkarahisar'da 5'er, Muş, Bitlis, Bolu ve Ağrı'da 7'şer, Ordu, Rize, Siirt, Gümüşhane, Malatya, Kahramanmaraş, Bursa ve Ankara'da 6'şar, Hakkari, Kars, Artvin ve Bingöl'de 8'er, Erzurum'da 10, Van'da 12 olmak üzere Türkiye genelinde 293 tane bulunuyor.

Sağlık Bakanlığının ayrıca Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Kahramanmaraş, Muş, Rize, Siirt, Sivas, Tunceli ve Ardahan'da birer, Van ve Erzurum'da 2'şer olmak üzere toplam 20 de kar küreyen "Snow track" ambulansı göreve hazır bekletiliyor.

4 BİNE YAKIN HASTANIN HAYATI KURTULDU

Bakanlığın 4x4 kar paletli ambulanslarıyla 2014'ün son üç ayında toplam 3 bin 843 hasta taşındı.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde vatandaşın hizmetine sunulan 4x4 ambulanslara takılan kar paletler sayesinde enfeksiyon, zehirlenme, travma, nörolojik, kalp-damar ve yenidoğan gibi çeşitli vakalar hayata tutundu.