12 ay sofralarda bulunsun! Hurma kansere karşı koruyor

Uzmanlar hurmanın kansere karşı koruyucu etki etkinini ortaya çıkardılar. Diyetisyen Belkız Ünal hurmanın 12 ay sofrada yer alması gerektiğini belirtti.

12 ay sofralarda bulunsun! Hurma kansere karşı koruyor

12 ay sofralarda bulunsun! Hurma kansere karşı koruyor
Hurmanın aç kalan vücutta yorgunluğa karşı en önemli ilaç olduğunu söyleyen Diyetisyen Belkız Ünal, hurmanın sadece Ramazan’da değil, 12 ay sofralarda yer alması gerektiğini söyledi.
Orucun hurmayla açılmasının özellikle kan şekeri değerinin daha dengeli yükselmesini sağladığı için büyük önem taşıdığını belirten Diyetisyen Belkız Ünal, içerisinde yüksek derecede potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor minareleri içeren hurmanın iftara kadar  aç kalan vücutta kan şekeri düşebilir. Bu yüzden hurma ile orucu açmak sağlıklı olacaktır. Hurma kan şekerini dengeleyerek, kişilerin tatlı krizlerini de önlemiş olacaktır.
‘Hurma kansere karşı koruyor’
Hurmanın Ramazan ayında birçok meyveden daha ön plana çıktığını belirten Diyetisyen Belkız Ünal, "Hurma sadece Ramazan ayında değil 12 ay boyunca tüketilmesini öneriyoruz. Hurmanın içerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Cilt ve göz sağlığının korunmasında etkilidir. Hurma ayrıca kötü kolesterol düzeyini düşürüp kalp sağlığını koruyor. Sinir sisteminin korunmasında içindeki B1, B2 vitaminleri nedeniyle etkili oluyor ve anemi tedavisine de demir içeriğini nedeniyle destek oluyor" dedi.