Ağız bakımı nasıl yapılmalı?

Sahurdan iftara kadar geçen sürede, bakteriler ağızda kötü kokuya sebep olabiliyor ve diş çürüklerini de artırabiliyor. Peki neler yapılabilir, nasıl önlem alınabilir?

Ağız bakımı nasıl yapılmalı?

 Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, oruç tutarken ağız bakımına her zamankinden daha fazla önem gösterilmesi gerektiğini belirtiyor. Hürriyet 'in haberine göre; Kışlaoğlu'nun Ramazan ayında ağız ve diş sağlığına yönelik uyarıları şu şekilde:

- İftar ve sahurdan sonra dişler daha özenle fırçalanmalı... Diş fırçalarken, dil yüzeyi ve diş eti bölgeleri de fırça yardımıyla iyice temizlenmeli...
- İftar ve sahur yemeklerinden hemen sonra asit oranı artarak bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam sağladığı için diş fırçalamanın yanı sıra ağız antiseptiği kullanılmalı... Anti-bakteriyel gargara ya da ağız spreyi kullanılabilir, hiçbiri olmazsa tuzlu su ile gargara yapılabilir.
- Ağız kokusu, diş çürüklerinin dışında diş eti hastalıkları, kötü yapılmış protezler, mide ve boğaz rahatsızlıkları nedeniyle de oluşabilir.
- Ramazan'da oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısı az seviyede; bu nedenle de iftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler ağızda kolayca üreyebiliyor. Bakteriler ağızda asitlenmeye yol açarak, diş çürüklerine neden oluyor.