Ağız Kokusu Artık Sorun Olmayacak!

Ağız kokusu yüzünden boşanan bir çok çift var. Kötü kokuyu kimse sevmez bunun için ağızdaki kokuyu yok etmek için bir çok yollara başvurulur. Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusunun kolay yolla nasıl yok edebilir? İşte Detaylar

Ağız Kokusu Artık Sorun Olmayacak!

 Ağız kokusu birçok kişinin muzdarip olduğu sorunlardan.Peki bundan kurtulmak mümkün mü? İşte ağız kokusunu gidermek için basit ve etkili yöntemler...

Beslenme sonrasında ve sabahları oluşan ağız kokusunun, fizyolojik olarak tanımlandığını ve bir hastalık belirtisi olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, bunların dışında meydana gelen ağız kokusunun hastalık belirtisi olabileceğine dikkat çekti.
Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, diyabetin, karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlığın, ağız kuruluğunun, yetersiz ağız hijyeninin, tütün ve alkol ürünlerinin, dişeti hastalıkları ve diş çürüklerinin ağız kokusunun sebepleri arasında yer alabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ağız kokusunu önlemenin yollarını anlattı.
Patolojik nedenli ağız kokusu için diş hekiminin yönlendirmesi ile hastaların uygun tedavi olması gerektiğini belirten Karaduman, fizyolojik kaynaklı ağız kokusunun önüne geçebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında şunları söyledi:
FİZYOLOJİK AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEMENİN YOLLARI
• Gece yatmadan önce ve sabah kalkınca dişler mutlaka en az iki dakika fırçalanmalıdır.
• Dil yüzeyine yerleşen bakteriler, tükürük ve besinlerden gelen proteinleri ağız kokusunun sebebi olan bileşiklere parçalar. Bu nedenle mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkarılan dilin arka kısmından başlayarak öne doğru süpürme hareketi ile dil fırçalanmalıdır. Ayrıca dil kazıyıcılarıyla da dil temizliği sağlanabilir.
• Ağız gargaraları tek başlarına ağız kokusunu önleyemezler. Özellikle alkol içeren gargaraların ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunu artırabileceği ileri sürülmektedir.
• Diş fırçalama ve gargara işleminden sonra “diş ipi - diş arası