Ağız ve diş sağlığına dikkat! Dişeti hastalıkları kansere sebep oluyor..

22 Kasım Günü’ nün içinde bulunduğu haftayı kapsayan “Diş Hekimleri Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası sebebiyle, Periodontolog Dr. Med. Dent. Laçin Berber, diş ve ağız sağlığının önemine dikkat çekerek diş etlerinin ağız sağlığı konusunda oldukça önemli olduğunu belirtti.

Ağız ve diş sağlığına dikkat! Dişeti hastalıkları kansere sebep oluyor..

 

22 Kasım Günü’ nün içinde bulunduğu haftayı kapsayan “Diş Hekimleri Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası sebebiyle, Periodontolog Dr. Med. Dent. Laçin Berber, diş ve ağız sağlığının önemine dikkat çekerek diş etlerinin ağız sağlığı konusunda oldukça  önemli olduğunu belirtti.


Dünya üzerinde en önemli sağlık problemlerinden olan diş ve dişeti hastalıklarına yeterince önem verilmemekte. Ancak bilinmeyen durum ise, ağız ve diş sağlığının vücuttaki diğer organları da etkilemesi. Yapılan araştırmalar sonucunda dişeti hastalıkları yaşayan kişilerin, akciğer,  pankreas, böbrek ve kan kanserine yakalanma ihtimallerinin daha yüksek olduğu öğrenildi.


Periodontolog Dr.Med.Dent. Laçin Berber, dişeti hastalığı olan kişilerin kansere yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek;


“Dişeti hastalıklarına sahip olanların, bazı kanser türlerine yakalanma riskinin ortalama yüzde 14 daha fazla olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmalar, dişeti hastalıklarının bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösterdiğini, zayıf bağışıklık sisteminin de kanser riskini artırdığını belirtti. Konuyla ilgili bilgi veren Berber, Son 20 yıl boyunca ilerlemiş dişeti hastalıkları ile sistemik hastalıklar arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar yapıldı ve kesin olmamakla birlikte periodontal enfeksiyonların diabet, felç, kalp damar hastalıkları, demans, Alzheimer, akciğer hastalıkları, bazı kanser türleri, böbrek hastalıkları, erektil disfonksiyon ve düşük kilolu doğumlar için bağımsız bir risk faktörü olduğu konusunda bilimsel kanıtlar bulundu. Bu hastalıkların yaşlılar arasında daha çok görülmesi, ağız hastalıkları ve sistemik kronik hastalıklar arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılması gerektiğini göstermekte. Sağlıklı bir hayat sağlıklı dişlerden geçiyor. Diş ve dişetleri hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi bu noktada büyük önem taşıyor’’ şeklinde konuştu.Dr. Med. Dent. Laçin Berber, 30 yaşından sonra sinsi bir şekilde diş kayıplarına sebep olan en önemli konunun dişeti hastalıkları olduğunu belirterek;


“Dişeti hastalıkları, dişeti ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen enfeksiyon hastalıklarıdır. Yapılan araştırmalarda diş kayıplarının büyük çoğunluğunun dişeti hastalıklarından kaynaklandığını göstermekte. Ağız içerisinde yüzeylere yapışmış olarak bulunan milyonlarca bakteri içeren 'mikrobiyal dental plak' (MDP) olarak tanımlanan tabaka, dişeti hastalıkların ana nedeni. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, MDP içerisinde 500'den fazla farklı bakteri türünün olabildiğini gösteriyor. Bu bakteriler, direkt veya dolaylı olarak vücudun savunma mekanizmasını etkileyerek dişeti ve dişleri destekleyen kemik dokusunda yıkımlar oluşturabilmekte. Kemik dokusu zayıflamış dişler, sapasağlam olsalar bile sallanarak dökülür. Dişeti hastalıkları genellikle ileri safhalara erişene kadar belirti vermezler. İlk belirti kanamadır. Kendiliğinden kanama varsa sorun ilerlemiş olabilir. “ dedi.