Aklınızdan yemek çıkmıyorsa bu habere dikkat!

Eğer gün içinde 3 öğün yediğiniz halde sürekli kendinizi aç hissediyor ve birşeyler atıştırırken buluyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Uzmanlar bu tür durumların sadece şeker hastalığı değil daha birçok rahatsızlığı tetiklediğini düşünüyor. Bunların başında inme, karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon geliyor..

Aklınızdan yemek çıkmıyorsa bu habere dikkat!

Çabuk acıkıyor fakat geç doyuyor, halsizliğe el ve ayak titremeleri kimi zaman de baş dönmeleri eşlik ediyorsa, asla zaman kaybedilmeden doktora başvurulmasını arzulayan uzmanlar, bu belirtilerin, başta şeker rahatsızlığı olmak üzere, inme, yürek damar hastalıkları, hipertansiyon, karaciğer yağlanmasını tetikleyebilen insülin direncinin işareti olabileceğini bildirdi.

Şeker hastalığının insülin salınımı, insülin tesiri yada bu faktörlerin her ikisinde de bozukluk olması neticeninde ortaya çıkan kan şekeri yüksekliği ile karakterize bir hastalık bulunduğunu kaydeden Avrupa Hospital Dahiliye Uzmanı Dr. Salih Işık, insülin direncinin ise kan şekeri düzgüsel olmasına karşın dokuların direnç göstermesi sebebiyle insülin hormonunun normalden çok salgılanması bulunduğunu söyledi.

CİDDİ HASTALIKLARI TETİKLEYEBİLİYOR
Genetik yatkınlık, aşırı kiloluluk ve devinim azlığının, çok insülin salgılayarak pankreasın erken yorulmasına sebep olan insülin direncinin gelişimi ve ortaya çıkmasında en mühim faktörleri oluşturduğunu bildiren Dr. Salih Işık, insülin direncinin bir hayli hastalıkla beraber şeker hastalığını da tetikleyebildiğini ifade etti. Işık, “İnsülin direnci, şeker hastalığı, inme, yürek damar hastalıkları, ateroskleroz, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, lipid yükseklikleri, polikistik over rahatsızlığı ve infertilite benzeri bir hayli rahatsızlığı tetikleyebiliyor” dedi.

SAĞLIKLI BESLENME VE EGZERSİZ ŞART
Çabuk acıkma, geç doyma, elde ayakta titremeler, halsizlik, baş dönmesi, soğuk terlemeler ve kilo vermede zorlanma benzeri şikayetlerin insülin direncinin emareleri olabileceğine dikkat çeken Dr. Salih Işık, “Bu tesirleri azaltabilmek için sıhhatli beslenme ve tertipli egzersiz yapmak gerekmektedir. Yaşam seçimi değişikliği, tertipli egzersiz ve sıhhatli beslenme ile insülin direnci büyük oranda düzelebilmektedir. Diyetin yanında, kesinlikle tertipli egzersiz yapılması gerekmektedir. Buna karşın kafi görülmüyorsa insülin direncini kıran ilaçlarla destek olunabilir. Metformin ve glitazon grubu ajanlar, insülin direncinin ilaçla tedavisinde kullanılabilirler” diye konuştu.

KOLAYCA TEŞHİS EDİLEBİLİR
İnsülin direncinin, açlık kan şekeri ve kanda insülin düzeyine bakılarak HOMA indeksi kullanılarak kolayca hesaplanabildiğini kaydeden Dr. Salih Işık, insülin direncinin sağlıksız beslenme, kilo artışı ve hareketsiz hayat seçimi ile yeniden ortaya çıkabileceğini belirterek, şunları söyledi:
“Düzenli spor yapmak ve kilo vermek insülin direncini kıran mühim faktörlerdir. Kan şekerini hızla yükselten beyaz ekmek, pirinç, patates benzeri nişasta ve şeker oranı yüksek gıdalardan ırak durup, glisemik indeksi düşük,kalori içinde ne olduğu az, posa içinde ne olduğu yüksek ve tok tutan yiyeceklerin seçilmesi insülin direncini kırmada tesirli beslenme seçenekleridir.