Ameliyat Masasından Kanser Olarak Kalktı!

Mersin'in Tarsus ilçesinde akıl almaz bir olay yaşandı. Safra kesesindeki probleminden dolayı hastaneye gelen hasta ameliyata alındığında gerçekleştiirlen ihmal sonucu kan kanserine yakalandı. Hastaneyi mahkemeye veren hastanın davası sürüyor.

Ameliyat Masasından Kanser Olarak Kalktı!

Mersin'in Tarsus İlçesi’nde 2011 yılındaki bir safrakesesi ameliyatı sırasında, kapalı ameliyatın gerçekleştirildiği kameranın ısıtılması için kullanılan sıcak su kompresi, yanlışlıkla hastanın ayağının üzerine konuldu. Olayda ayakları yanan hasta, bir süre sonra kan kanserine yakalandı. Talihsiz hasta, hastane hakkında 2 bin 300 lira maddi, 100 bin lira da manevi tazminat davası açtı. Tarsus 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, hastanın maddi tazminat talebinin kısmen kabulüne, manevi tazminat talebinin ise reddine hükmetti.

YARGITAY: ÜZÜNTÜYE MARUZ BIRAKILDI


Ancak karar Yargıtay’dan döndü. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, mahkemenin olayla ilgili uygun bir miktarda manevi tazminata da hükmetmesi gerektiğine dikkat çekerek kararı bozdu. Yargıtaygerekçesinde, “Ameliyat esnasında sıcak su kompresi dikkatsiz bir şekilde davacının ayağı üzerine bırakılmış ve davacının ayaklarında yanıklar meydana gelmiştir. Bu şekilde sıkıntı ve üzüntüye maruz bırakılan hastanın kişilik hakları ihlal edilmiştir. Davacı yararına makul bir manevi tazminata hükmedilmesi gerekir” ifadeleri yer aldı.

Bir hastalığı için ameliyat olurken daha kötü bir hastalığa yakalanmış olarak kalktı.