Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır

Bebekler için gerekli olan anne sütünün yetip yetmediğinin nasıl anlaşıldığını biliyor musunuz? Yazımızı okuyarak sütün yeterlilik durumunu anlayabilir ve çözümler üretebilirsiniz.

Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır

Emzirme kadının önceden hazırlandığı ve emzirme hakkında bilgisi olduğu bir şey değildir. Annenin emzirmeyle tanıştığı ilk zaman bebeğini kucağına aldığı zaman oluyor. Genelde yeni annelerin kafasındaki en sor sordukları soru sütlerinin bebeklerine yetip yetmediği oluyor. 
 
Anne sütünü arttıran nedenler

  • Yeni anne, yeni hayatında çevresinde yeteri kadar destek görüyorsa, bebeğiyle ilgilendiği sırada işleriyle de bir başkası ilgileniyorsa ve bununla da birlikte bu kişiler anneye cesaret ve güç veren konuşmalar yapıyorsa buda annenin kendine olan güvenini arttırması ve rahatlamasına neden olur. Böylece annenin sütü rahat gelir. Anne olan kişiye destek verilmesi çok önemlidir.
  • Yeni doğan bebekler çok sık uyanırlar ve 2-3 saatte bir uyandıklarında emmek isterler. Ancak bu anne için kısa bir süredir ve sütün birikmesine engel olur. Yeni anne olan kişi mutlaka uyumalıdır ve uykusunu almalıdır.
  • Memeler ne kadar sık emilir ve tamamen boşalırsa, bir o kadar da çok süt üretir.
Anne Sütünün Yetip Yetmediğini Anlamanın Yolları
  1. Bebek doğumdan sonra ilk günlerde 1 yada 2 kez bez ıslatırlar. 3. ve 4. günden sonra bebeğinizin ıslak bez sayısı artar.
  2. Bundan sonra günde en az 5 yada 6 defa bez ıslatır.
  3. Bebekler genelde 1.5 saat ve 3 saat arasında emmek ister. Bu da günde ortalama 8-12 defa demektir. İlk günlerde sık emzirmek anne sütünün çoğalmasına neden olur.
  4. Bazı bebekler birkaç saat durmamaca emer. Daha sonra birkaç saat uyurlar.
  5. Bebeğiniz sağlıklı görünüyor, cildi sıkı, boyu uzuyor, kilo alıyor, baş çevresi gelişiyor, ten rengi iyi durumda olması ve hareketliyse sütünüzü yeterli miktarda almaktadır.