Anne ve Babalar dikkat çocuğunuzu hasta etmeyin!

Havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolları hastalıklarındada ciddi artışlar gözleniyor. 200 çeşit virüs soğuk havalarda en çok çocuklarınızın olmak üzere sizleride tehdit ediyor.

Anne ve Babalar dikkat çocuğunuzu hasta etmeyin!

 Havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolları hastalıklarındada ciddi artışlar gözleniyor. 200 çeşit virüs soğuk havalarda en çok çocuklarınızın olmak üzere sizleride tehdit ediyor. Çocuklar kendilerine ve yediklerine | | | | dikkat etmedikleri için daha kolay üst solunum yolları hastalıklarına yakalanabiliyorlar bu durumda en büyük sorumluluk yine anne ve baba'ya düşüyor.


Kışın bastırmasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında da artış yaşanıyor. Lokman Hekim Sincan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Meryem Alpar, son günlerde öksürük şikâyetiyle yapılan başvuruların arttığına dikkat çekerek “Öksürük, başta üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın belirtisidir. Tüm polikliniklere hastaların yüzde 3 ile yüzde 40’ı öksürük yakınması nedeniyle başvuruyor. 3 haftadan kısa ise akut öksürük, 3 ile 8 hafta sürerse subakut öksürük, 8 haftadan daha fazla ise kronik öksürük olarak adlandırıyoruz” dedi. Alpar, süte bal karıştırma veya bala karabiber atarak tüketmenin yararlı olabileceğini söyledi.

GRİP, SİNÜZİT VE NEZLE

Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada her yıl 5 yaşın altında 1.2 milyon çocuk enfeksiyonlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bildirimi zorunlu olmadığı için resmi rakamların bulunmadığı kış hastalıklarının en çok görülenleri ve belirtileri şöyle:

Grip: Havadaki damlacıklardan bulaşan grip solunum yolu enfeksiyonları listesinin başında yer alıyor. 1 hafta ya da 10 gün içinde iyileşiyor. Ancak bebeklerde daha uzun sürüyor. Ateş, halsizlik, kaslarda ağrı, burun akıntısı veya tıkanıklık, boğazda yanma, kaşıntı hissi oluşturuyor.

Nezle: Nezleye neden olan 200’den fazla virüs bulunuyor. Aksırık, öksürük sonucu havaya karışan virüslü damlacıklar solunum yoluyla vücuda yerleşiyor ve nezleye neden oluyor. En kolay yuva, kreş gibi toplu mekânlarda bulaşıyor. Hatta yılda 7-8 kez nezleye yakalanmak mümkün.

Sinüzit: Kemiklerin arasında bulunan ‘sinüs’ boşluklarında enfeksiyon oluşması sonucunda ortaya çıkıyor. Sinüs boşlukları, bazı bebeklerde doğuştan bulunurken bazılarında 12 yaştan sonra oluşuyor. Genellikle 2 yaşından büyük çocuklarda rastlanıyor. Sürekli baş ağrısı, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak görülen iki kaşın arasında, yanaklarda ve alın bölgesinde şiddetli ağrı, burundan gelen şeffaf akıntı, soğuk havanın etkisiyle oluşan sızlama gibi belirtiler veriyor.