Anneler dikkat... Bebekler ek gıdaya ne zaman geçmeli...

Bebeklerin ilk altı ay anne sütünden başka hiçbir gıdaya ihtiyaçları yoktur. Hatta su da buna dâhildir... Peki beslenme nasıl olmalıdır

Anneler dikkat... Bebekler ek gıdaya ne zaman geçmeli...


Bebeklerin ilk altı ay anne sütünden başka hiçbir gıdaya ihtiyaçları yoktur. Hatta su da buna dâhildir. Bazı durumlarda sadece biraz d vitamini ve demir verilmesi gerekebilir. Zaten ilk 6 ay ek gıdaya ihtiyaç duymayan bebeklerin fizyolojik ve anatomik yapıları da bu besinleri tüketmeye uygun değildir.

Bebekler ilk 6 ay oturamazlar, başlarını kontrol edemezler, yutkunma ve çiğneme refleksleri tam gelişmiş değildir bu sebeplerle de il 6 ay bebeklere ek gıda verilmesi hiç uygun değildir. Ancak 6. Ayın sonu ile birlikte anne sütünün içeriği bebeği için yetersiz kalmaktadır. Bu süreçte başlıca eksik kalan vitaminler ise Demir, Çinko ve C vitaminidir. İlerleyen aylarda ise diğer gıda ögelere bunu takip etmektedir.

Bu sebeple 6. Ay sonunda bebeklere yavaş yavaş ek gıda başlanması uygun olmaktadır. Besin içeriği dışında da ayrıca bebeklerin çiğneme, ağızda öğütme, yutma reflekslerinin damak tatlarının gelişmesi, sofraya oturma alışkanlıklarının gelişmesi açısından 6. Ayın bitiminde ek gıdaların başlanması uygundur. 6-9 ay arası yine başrolde anne sütü bulunmaktadır. Ek gıdalar sadece tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Bu aylar içerisinde 24 saatte toplamda 2 çay bardağından fazla ek gıdaya gereksinim bulunmamaktadır. Ancak 9. Ay sonu ile birlikte ek gıdaların sayısı ve çeşidi arttırılır.