Balın Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Bal

Bilim dünyasına göre eğer dünya üzerinde arıların nesli tükenirse dünyanın da yok olacağını belirtmişlerdir. Bal insanlar üzerinde birçok faydası da bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır

Balın Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Bal


Bilim dünyasında arılarla ilgili uzun yıllardır çalışmalar yapmış ve ilginç bilgilere ulaşmışlardır.

Mucizevi bir hayvan olan arının verdiği besin balda mucizevi bir yiyecektir. Bal aslında arıların kendileri için hazırladıkları besinken insanlar arının besinini alarak tüketiyor. Arı yetiştiriciliği oldukça zor olmakla beraber uğraş istiyor. Arıcılık en zor mesleklerin başında yer alıyor. Arıların en doğal ortamda yaşamaları balın etkisini arttırıyor. Bu nedenle bal fiyatları arasında fark büyüyor.

Arıların kaç farklı çiçekten polen topladığı balın çeşidini ve fiyatını belirliyor. İnsanların son dönemlerde alternatif tıbba yönelmesinin sonucunda bala olan ilgide arttı. Çünkü bal birçok derde deva olarak kullanılıyor.

Kahvaltılık balların haricinde çok çeşitli polenlerden oluşmuş doğal dağ balları ilaç gibi tüketiliyor.  doğal balları bol bol yemek mümkün değildir. Bal iltihaba, yaralara, kolesterole, reflüye, öksürüğe ve cilde çok yararlıdır. Cilt ve kozmetik ürünlerinde sık sık kullanılan bir gıdadır.