Baş Ağrınızdan Tek Adımla Kurtulun

Şehir yaşamının yoğun temposunda her geçen gün yaygınlığı artan gerilim tipi baş ağrıları, özellikle kadınlar arasında daha fazla görülüyor.

Baş Ağrınızdan Tek Adımla Kurtulun


Ağrının sebebini bulun

İnsanların %60–70’i hayatlarının herhangi bir döneminde baş ağrısı ile karşılaşır. Baş ağrıları tüm dünyada doktora başvuru nedenleri arasında birinci sırada yer alırken, bazen teşhisinde güçlük çekilen hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Herhangi bir şikayetle doktora başvuran hastaların yaklaşık yarısında baş ağrısına rastlanmaktadır. Baş ağrıları bazen başlı başına bir hastalık olarak değerlendirildiği gibi, bazen de altta yatan bir rahatsızlığın işareti olarak ortaya çıkabilmektedir. 

Ağrı günlerce sürüyor

Baş ağrılarının %80-90'i migren veya gerilim tipi baş ağrısıdır. Zonklayıcı olmayan ancak günlerce sürebilen gerilim tipi baş ağrılarında; 

• Başlangıçta ensede  olan ağrı, sıkışma hissi ile birlikte bütün başa yayılır. 
• Ense ve sırta doğru kaslar sertleşir. 
• Ağrının şiddeti akşamları daha da artar. 
• Hastalarda depresif  bir ruh hali ve yüz ifadesi görülür
• Bulantı, kusma, ışık, ses ve hareketle şikayetlerde artış olmamaktadır.

Şiddetli, hafif ve orta  derecede görülen gerilim tipi baş ağrılarında kişi migrendeki gibi sakin ve karanlık bir ortam aramak yerine , açık havaya çıkmak istemektedir. 

Baş ağrınızdan 3-6  seansta kurtulabilirsiniz

Gerilim tipi baş ağrısının ilaçla tedavisinde ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, stres ve anksiyete giderici ilaçlar kullanılmaktadır. Gerilim tipi baş ağrılarında medikal tedavinin yanı sıra uygulanan el  yordamı ile fizik tedavi ve masaj oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.  Bunun yanında boyun kaynaklı baş ağrılarında da manuel terapi ile olumlu sonuçlara ulaşılmaktadır.  Manuel terapi sırasında baş boyun bölgelerinde, ağrı şekli ve lokalizasyona göre ilgili noktalara ellerle belli açılarda ve değişik derecelerde basınç uygulanır. Bu şekilde bazı germe, döndürme manevraları yapılmaktadır. Gerilim tipi baş ağrılarındaki tedavi, hastalığın derecesine göre 3-6 seans sürebilmektedir. Bu tedavi yönteminin dünyada yaygınlığı giderek artmakta olup, örneğin İngiltere’ de doğal tedaviler arasında 1. sırada yer almaktadır.