Bayanlarda Daha Fazla Görülüyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr.Ali Sarıbıyık, uzun süre sert yerde oturma,düşme, doğum benzerleri travmalar sonucu oluşan kuyruk sokumu ağrısı ile ilgili bilgiler paylaştı.

Bayanlarda Daha Fazla Görülüyor

Yunus Emre Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali Sarıbıyık, vücudumuzda bulunan omurga kemiklerinin alt kısmı olan kuyruk sokumundaki ağrılar hakkında bilgi verdi.
.
Halk dilindeki adı poçik, büzdüm olan, tıp dilinde ise koksiks adı verildiğini söyleyen Dr. Sarıbıyık, otururken yük taşımada yardımcı olmak, alt karın organlarına destek olmanın kuyruk sokumunun ana görevi olduğunu aktardı.
 
Bayanlarda 4 Kat Daha Fazla Görülüyor
 
Koksiks üzerine düşme, uzun süre sert yerde oturma, doğum, gibi travmalar sonucu ile o bölgede enfeksiyon, yakın organların hastalıkları sonucu hastalık oluştuğunu söyleyen Dr. Ali Sarıbıyık, "Eğer travmalar sonucu oluşan ağrı kronik hale geçtiyse buna koksigodini denir. Eğer ağrı 8 hafta boyunca devam etmişse bu hastalık oluşmuştur. Travma sonucu oluşan ve devam eden ödem ve kireçlenme sonucu ağrı oluşur. En önemli şikayetler oturmada ağrı, büyük tuvalet yaparken ağrı, cinsel ilişkide ağrıdır. Kadınlarda 4 kat daha fazla görülür.

Zayıf olanlar daha yatkındır. Hastaların bir kısmı söylemeye utanır, bir kısmı da gerçekten başka şikâyetlerle başvurur. Oturması bozulduğundan genellikle bel, kalça ve uyluk ağrısı ile başvururlar. İleri sorgulama ile gerçek şikayet bulunur, doktorlar bu hastalığın önemli bir kısmının psikolojik olduğunu söylerler. Ancak bu hastalık özellikle genç hastalarda önemli psikolojik soruna neden olur" diye belirtti.
 
Hastalığın Tanı Ve Tedavisi


 
Hastalığın tanısı ile tedavisi hakkında da bilgi aktaran Dr. Sarıbıyık, "Muayeneden sonra mutlaka röntgen, MR ve/veya bilgisayarlı tomografi yapılmalıdır. Çünkü yakın organların hastalığı ile karıştığından pelvis içi organlarının hastalıklarından ayırt etmek şarttır. İlk tedavi hastalığın kronik hale gelmemesi için bu bölgenin yükten korunması ve ilaçlardır. Bu amaçla oturma simidi kullanmak ve anelzejik ilaç kullanmak temel tedavidir.

Eğer bu önlemlerle geçmemişse bundan sonraki tedavi çok tartışmalı ve karmaşıktır. Daha çok tercih edilen bu bölgedeki enflamasyonu azaltıcı tedavi (sferid, analjezik vs.) eğer geçmiyorsa cerrahi tedavidir. Hastaların yalaşık yüzde 25 kadarı cerrahi tedaviye ihtiyaç duyar. Cerrahi tedavisi de oldukça başarılıdır" diye konuştu.