Bebeğiniz Kabız mı? Anne ve Babalar Dikkat..

Bebeklerde kabızlık sorunu, en çok rastlanan problemlerden biridir. Bebek için olduğu kadar, anne-baba için de oldukça sancılı bir süreçtir.

Bebeğiniz Kabız mı? Anne ve Babalar Dikkat..

 Özellikle ilk defa anne - baba olanların eli ayağına dolaşır. Bebekleri sürekli ağladığı için, her ebeveynin içi gider ve ne yapacağını şaşırır. Hatta bazı anneler dayanamayıp bebekleriyle birlikte ağlarlar. Elbette üzülmek gayet doğal, fakat bunun için bir an önce çözüm arayışına girmek gerekir. Öncelikle bebeğinizin kabız olduğundan emin olmanız gereklidir.

Bunu anlamak için de, bebeğinizin en az 4-5 gün üst üste kakasını yapmamış olması gerekir. Ayrıca karnı sert ve ıkınıyorsa, çıkan dışkı sert, kuru ve koyu renkse kabız denilebilir. İşe öncelikle bebeğinizi sakinleştirerek başlayabilirsiniz. Onu rahatlatacak masajlar yapabilirsiniz. Eğer ek gıda alan bir bebekse, posalı meyve ve sebzeleri püre halinde verebilirsiniz. Ardından bol sıvı almasını sağlayarak, bağırsaklarının çalışmasına yardımcı olursunuz. Kabız olan bir bebeğe, içerisinde katkı maddeleri bulunan (çikolata, bisküvi vs.) yiyecekleri kesinlikle vermeyiniz. Sindirime yardımcı olan meyve ve sebzeler (kayısı, karpuz, elma, ıspanak, enginar vs.) kabızlığa karşı etkili besinler arasındadır.

Bebeğinizin karnı oldukça sert ise, ılıtılmış saf zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu da bebeğinizin dışkısını yapmasına yardımcı olacak başka bir yöntemdir. Bunlara rağmen bebeğiniz rahatlayamıyor ve sürekli ağlıyorsa, vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.