Bebeğinizin ve kendi sağlığınızın önemi için bu kuralları okuyun

Bebeğinizin sağlığına dikkat ediyorsanız bunları okuyun .Sıcak havanın hamileleri olumsuz etkilediğini belirten Jinekolog Serhat Ünal, anne adaylarını uyardı: Hem kendinizi hem de bebeğinizi güneşten koruyun. Denize girdiğinizde 10-15 dakika yüzüp hemen gölgeye sığının.

Bebeğinizin ve kendi sağlığınızın önemi için bu kuralları okuyun

Aşırı sıcak havanın olumsuz etkilerine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serhat Ünal, hamilelerin güneşten korunması gerektiğini söyledi. 

Gebelikte vücudun sıvı ihtiyacının artacağını belirten Ünal, anne adaylarına şöyle seslendi: "Günde en az 2-3 litre sıvı alımı şarttır. Bol su, taze meyve suları, az yağlı ayran ve et, süt, yoğurt, peynir gibi temel protein kaynaklarının da az yağlı olarak tüketilmesine özen gösterilmelidir. Güneşten sakınmaları çok önemli, güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşlenmemek, direkt güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamak gerekir. Gün içerisinde ne zaman dışarı çıkılacaksa bol koruyucu faktörlü krem sürmeleri, gerekirse koruyucu güneş gözlüğü, şapka takmalarını öneriyoruz.” 

DENİZDE YÜZÜN AMA GÜNEŞLENMEYİN

Özellikle bebeğin aşırı ısıya maruz kalmamasının önemine değinen ve bunun, bebekte anomali riski doğurabileceğine vurgu yapan Ünal, "Aynı zamanda güneş radyasyon etkisi çok önemli, yani gebelere deniz kenarına gidin, güneşlenin diyemeyiz. Yüzün ama havuzların hastalıkların yayıldığı önemli alanlardan biri olduğunu unutmamak gerekir. Denizin dezenfektan özelliği bulunduğundan, bulaşıcı hastalıkları havuzda daha kolay kapmak mümkün. Bu yüzden havuz yerine deniz tercih edilebilir. Havuz tercih edilecekse de sürekli denetlenen havuzlar tercih edilmelidir. Hamile bayanlar 15-20 dakika gibi kısa süreli denize girip tekrar gölgelik alanları tercih edebilirler” diye konuştu.


Etiketler; #bebek #sağlık