Bebek pudralarına dikkat!

Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, "Pudra toz halinde olduğu için dökülürken bebeklerin akciğerlerine kaçabilir” dedi.

Bebek pudralarına dikkat!

Bebek pudralarına dikkat!
Yaz aylarında özellikle bebek ciltlerinde meydana gelen pişiklerde kullanılan pudradaki tozun, akciğerlere kaçabileceği ve sağlığı olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuldu.
Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, bebeklerde pişik problemlerine karşı kullanılan bebek pudraları konusunda ailelere uyarılarda bulundu.
Bebeklerde pudranın kesinlikle kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bostancı, "Pudra toz halinde olduğu için dökülürken bebeklerin akciğerlerine inebiliyor. Bu da akciğere yabancı cisim etkisi yapabiliyor. Pudra toz olma özelliğinden dolayı boyun altı, koltuk altı, genital bölge ve kıvrım yerlerinde birikiyor. Birikme sonucunda da ikinci enfeksiyonların o bölgelerde yerleşmesine neden olabiliyor. Çocuk sağlığında ve cilt bakımında kesinlikle pudranın yeri yok." dedi.