Bebek sürekli ağlıyorsa ne yapılmalı ?

Sağlıklı bebeğin 3 hafta süren, haftada en az 3 gün tekrarlayan ve 3 saatten fazla devam eden ağlama nöbetleri kolik belirtisi. Sık sık ağlayan bebekler için ne yapılmalı ?

Bebek sürekli ağlıyorsa ne yapılmalı ?

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çivilibal, bebeklerde sık görülen gaz sancısı sorunuyla ilgili merak edilenleri anlattı:

Çivilibal, "İnfantil kolik (gaz sancısı) 2-3 haftayla 3 ay arasındaki bebeklerde haftada 3 günden fazla ve günün aynı saatlerinde en az 3 saat süren ağlama nöbetleri olarak tanımlanıyor. Her ağlamanın nedeninin de gaz sancısı olmadığı unutulmamalı..


Genellikle ayaklarını karna çekme, gerinme, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür. Bilinmesi gereken, bebek 3 veya en geç 4 aylık olduğunda bu sıkıntılı durumun ortadan kalkacağıdır.


Ağlama saatlerine yakın banyo ve masaj bebeği rahatlatır. Bebek anne sütüyle beslenmelidir. Annenin içtiği inek sütünde bulunan alfa laktalbuminin bebeğe geçmesiyle alerji ve buna kolik ağrıları gelişir.


Her istediğinde bebeğin kendini güvende hissetmesi için emzirin. Kucakta hafif dans eder şekilde sallayarak yüzü yere bakacak şekilde kol üzerine yatırın. Gaz gidermek için ilaç kullanmayın.