Bebeklerde Kabızlık Nedir? Neden Olur?

Bebeklik çağında kabızlık çocuğunuz dışkısını uzun süre yapmayabilir.. Acaba kabızlık bebeklerde neden olur?

Bebeklerde Kabızlık Nedir? Neden Olur?


Normal dışkılama düzeni her bebekte ailenin istediği ve yakından takip edilen bir durumdur. Aileler doğumdan itibaren çocukların dışkılama alışkanlığını, sıklığını ve miktarını yakından takip etmektedirler. Bebeklik çağında kabızlık daha çok dışkılama sayısı ile değil dışkılamanın sert olması veya ağrılı bir şekilde olmasına kabızlık verilmektedir.

 Çoğu ailenin düşündüğü gibi dışkılamanın az sayıda olması değil her gün dışkılama olsa bile bu dışkılamanın sertliği ve ağrı olup olmaması kabızlığın olduğunu gösteren etkenlerdir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde hemen beslenme sırasında veya beslenmeden biraz sonra dışkılama yapıp rahatlayabileceği gibi anne sütü ile beslenen bebeklerin 8-10 gün kadar dışkılamasını yapmayabilir ve bu da normal nitelendirilebilmektedir.

Burada önemli olan bebeğin sıkıntıda olmaması, büyük abdestini rahat bir şekilde yapıyor olabilmesidir. Mama ile beslenen bebeklerde ise kabızlık daha sıklıkla gözlenebilmektedir. Buna rağmen burada önemli olan dışkılamanın sayısı değil bebeği rahatsız edip etmeyeceğidir.

Genel olarak çocuk polikliniklerine yapılan başvuruların %4’ü kabızlık şikayetleri ile gitmektedir. Bebeğin dışkılaması doğum şekline göre de değişiklik göstermektedir. Normal doğum ile dünyaya gelen bebeğin florası daha çabuk gelişeceği için kabızlık şikayeti daha az görülmektedir.