Bebeklerde ki ilk aylarda gelişim aşamaları

Bebeğiniz dünya ya geldi ve gelişim süreçlerini mi merak ediyorsunuz ya da bebek bekliyor ve nasıl bir süreçten geçeceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Bebeklerde ki ilk aylarda gelişim aşamaları

Bebek sahibi olmak isteyen anne ve babalar çocukların gelişimini yakından takip eder ve onların en iyi şekilde büyümeleri için ellerinden gelenleri yaparlar. Özellikle anneler, bebekleri ile yaşadıkları 9 aylık hissiyat nedeni ile babalardan daha çok bebekleri ile iletişim kurarlar.

İlk aylar

Bebeğinizi elinize aldığınız ve onunla tanıştığınız bu dönemde bebeğiniz çok uyuyacaktır. Kendini hala anne karnında sanan bebeğiniz bol bol uyuyacaktır. Sadece acıktığı saatlerde uyanacak ve belki de uyanmaya onu siz uyandıracaksınız. Yeni doğan bebekler ilk günlerde ve ilk aylarda 15 ile 18 saat boyunca uyur. Bacaklarını ve kollarını hareket ettirmesi tamamen reflekslerden kaynaklanır. Anneler bu dönemde bebekleri ile yüz yüze gelerek onunla göz teması kurmaya gayret etmelidir. Bebekler anne ile temas kurduklarında anneye güvenir ve onda huzur bulurlar.

Bebeğiniz ilk doğduğu anda emme problemi yaşıyor ve emmek istemiyorsa endişelenmeyin. Bebeklerin çeneleri henüz kuvvetlenmediği için emme de zorluk yaşayabiliyorlar. Siz sabırla emzirmeye gayret etmelisiniz. Bebeğiniz 2-3 saatte bir emmek isteyecektir ve buna da ihtiyacı vardır. O emmek istemezse bile siz ona sabırlı bir şekilde emmeyi öğretmeli ve emmesini sağlamalısınız.  Bu dönemde bebeğiniz seslere tepki verebilir ve sizinle göz teması kurabilir. Ona dokunun ve ten teması kurun.