Bilgisayarda nasıl oturduğunuza dikkat edin fıtık olmayın

Günümüzde gerek iş gereği gerekse sosyal ihtiyaçlardan dolayı günün büyük bölümü bilgisayar başında geçiyor. Uzmanlar bilgisayar başında nasıl oturmamız gerektiği konusunda bizleri uyarıyor. Yanlış oturma şekilleri fıtık yapabilir!

Bilgisayarda nasıl oturduğunuza dikkat edin fıtık olmayın

Çalışma yaşamından eğlenceye, haberleşmeden sosyalleşmeye kadar hayatın her içinde olan bilgisayar başındaki oturuş bozukluğunun, ıstıraplı sonuçlar doğurabilecek bel ağrıları ve bel fıtığını körükleyebileceği açıklandı .

Avrupa Hospital Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmarı Dr. İkram Argun Kavuncu, insanların bilgisayar karşısında oturma şekillerinin bel sağlığını etkilediğini belirtti . İnsanların omurga kemiklerinin arasında 24 tane yastıkçık olduğunu ifade eden Kavuncu, bu yapıların insanların düzgün yürümelerini, dahil organların sarsıntıya uğramamasını, eklemlerin daha rahat devinim edebilmesini ve kasların yorulmamasını sağladığını ifade etti.

Disk denilen bu özel yapıların ve beraber devinim ettiği bağ dokusunun yaşlanma, su kaybı gibi nedenlerle zamanla deformasyona uğrayıp, esnekliğini kaybedebildiğini kaydeden Kavuncu, zamanla yerdeki bir patatesi almada, çorap giyme gibi olaylarda şehir yırtılma meydana gelebildiğini hatırlattı. İnsanların % 60’ının hayatları boyunca bel ağrısından şikâyet ettiklerini, dörtte birinin ise belirgin dönemlerde disklerden problemler çektiğini açıklayan Avrupa Hospital Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmarı Dr. İkram Argun Kavuncu; ergonomik sandalye, yatak ile kilo almama ve egzersiz yapmanın bel sağlığı için önemli olduğunu vurguladı. Beli destekleyerek ve bacak mesafesini ayarlayarak dik oturmak gerekmekde olduğunu , düz tabanlılar yerine hafif topuklu rahat ayakkabıların tercih edilmesini, uzun zaman ayakta çalışılacaksa ayak altına bir yükseklik konulmasının önemli olduğunu ifade eden Kavuncu, insan bedenine uyumlu dizayn manasına gelen “ergonominin” bel fıtığı için de hayati bir ehemmiyet taşıdığını açıkladı .

"BİLGASAYAR GÖBEK İLE GÖĞÜS ARASINDA OLMALI"


Günümüzde sağlıklı yaşam hususunda bilgisayar karşısında oturma şekillerinin de öne çıktığını söyleyen Kavuncu, dizüstü bilgisayarın karşısında iyice eğilerek sürdürülen bir duruş pozisyonunun sakıncalarına değindi. Sağlıklı bir çalışma için bilgisayarın göğüs hizasının biraz altında göbeğin ise 5 santimetre kadar üzerinde olması gerekmekde olduğunu ifade eden Kavuncu, bel fıtığı tedavisinde cerrahi müdahalenin ise nihayet deva olduğunu açıkladı .

Bel fıtığında vücudun kendisini iyileştirmeye eğilimindeki göstergelerin olup olmadığı, hastanın yaşı, sançı derecesi, kuvvet durumu, fizik yapısı, gündelik işlerini nasıl yapmış olduğu , fıtığın sinire baskı yapmadan bir yer bulup bulamayacağı gibi bir çok fazla göstergenin değerlendirilip ameliyat yapılmayabileceğini ifade eden Kavuncu, bazı durumlarda ise ameliyatın kaçınılmaz olabileceği uyarısında bulundu. Dr. İkram Argun Kavuncu, şu şekilde diye belirtti : “Sinirler, elektrik ileten kablolar gibidir, belirgin bir basının üzerinde o elektrik üreten kablolarda ciddi bir hasar meydana gelir ve o hasarın ortadan kaldırılması sadece o basının ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Beyin cerrahisi olarak, bizim derdimiz sinirlerdeki hasarın alanını, derecesini, hastanın bekleme süreci içinde o hazırlanmaların ne kadar olacağını tahmin etmektir. Hastada olabilecek sıkıntıları önceden öngörmek lazım gelir .”