Çemen otu yerken bunları bilmenizde fayda var

Sağlıklı yaşamak için tüketeceğiniz çemen otu sizi dinç tutacaktır

Çemen otu yerken bunları bilmenizde fayda var

Çemen otu baklagillerin bir alt grubudur. Genellikle şifa niyetine kullanılır. Daha çok Akdeniz ülkelerinde yetişir. Ülkemizde Yozgat ve Kayseri’de yetişir. Bazı ülkelerde yeşil yaprakları ıspanak gibi tüketilir. Tadı ise acı ve aromatiktir.

Çemen otu menopoz belirtilerine, sindirim sistemi bozukluklarını düzeltme de yardımcı olur. Aynı zamanda iştah açma da kullanılır. Emziren anneler de sütünün artması için kullanabilir. Gebe ve emziren anneler kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

Çemen otu aynı zamanda ciltteki egzama, çıban, iltihaplı yaralar içinde kullanılabilir. Çemen otu çayı kan şekerini düzenler, kolesterolü dengeler, böbrek hastalıklarına da iyi gelir.
Öksürüğünüz var ise balgam sökmek içinde çemen otu çayını kullanabilirsiniz. Ağız kokusunu gidermek için gargara yapılması önerilir.

Aynı zamanda çemen otunun tozunun içinde bol miktarda östrojen olduğundan göğüsleri büyütmek içinde kullanılır. Çemen otunun tozu ile göğüslerinize masaj yapın. Birkaç hafta içinde sonuç alırsınız. Saç dökülmesi, unutkanlık, dalak rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Çemen otu çayı için iki yemek kaşığı çemen otu demliğe koyulur ve üzerine 1 litre kaynamış su eklenir ve gün boyu içebilirsiniz. Bozulmasını önlemek için az  limon suyu yada sirke  konulur. Çemen otu her derde devadır. Kullanmadan önce doktorunuza başvurmayı unutmayın.