Çocuklarda çarpık dişlere son!

Uzmanlar çocuklarda görülen diş çarpıklığı, yüz oranlarında simetri bozukluğu, ağızı tam kapatmama gibi problemlerde çocukları yıpratmadan, korkutmadan uzun tedavilere Lingual ortodontik yöntemi ile son verebilirsiniz.

Çocuklarda çarpık dişlere son!

Çocuklarda çarpık dişlere son!
Diş ve dişlerde olan estetik problemler ile ilgili şikayetler genellikle çocukluk çağında ortaya çıkıyor. Ebeveynler, çocuklarında diş çapraşıklığı, yüz oranlarında ve simetrisinde bozulma, ağız kapatma ve çiğnemede güçlük gibi problemler fark ettiğinde bir ortodonti uzmanının kapısını çalıyor.
Ancak çocuklar, kendilerini psikolojik olarak diş tedavilerine çok da hazır hissetmeyebiliyor. Özellikle diş teli uygulamaları, çoğu çocuğa çirkin görüneceği düşüncesiyle arkadaşları tarafından dışlanma ve özgüven eksikliğine sebep oluyor.  Günümüzde ise ortodonti tedavisinde ilk olarak akla şeffaf plak geliyor. Ancak görünmez özellik taşıyan lingual ortodontik tedavi yöntemi de son dönemde bir hayli rağbet gören bir seçenek. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Üşümez, çocuklar için müjde niteliği taşıyan lingual ortodontik tedavi hakkında merak edilenleri anlatıyor.
Lingual ortodontik tedavi çocukların kaygılarını azaltıyor
Sağlıklı bir iletişimin güzel ve etkili bir gülüşten geçtiği herkes tarafından bilinir. Ebeveynler ise, bu durumu yeni yeni keşfeden çocuklarından, gerek okul gerekse sosyal yaşamında daha estetik bir görünüme sahip olmak istediklerini işitebiliyor. Özellikle ortodontik problemler yaşayan çocuklar, anne-babalarıyla dikkat çekici bir diş yapısı hayal ettiklerini paylaşabiliyor. Ancak ortodontik tedavide kullanılan diş telleri, arkadaş çevresi tarafından çirkin bulunacağı düşüncesi ile çocukların tedaviyi ertelemelerine neden olabiliyor. İşte tam da burada devreye görünmez özelliği ile lingual ortodontik tedavi giriyor.
Gizli ya da görünmez diş teli olarak tanımlanan lingual ortodontik tedavi, dişlerdeki çapraşıklık ya da seyreklik gibi sorunların çözümü için uygulanıyor. Yaş sınırlaması  olmayan bu yöntem ile artık diş telleri çocukların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor.