Çocuklarda Yüksek Ateş ve Tedavi Evresi

Çocuklarda yüksek ateş ile karşılaştığınızda mutlaka uzman hekimden destek almalısınız. Ayrıca evinizde ateşi düşürmek için bazı uygulamaları da yapabilirsiniz.

Çocuklarda Yüksek Ateş ve Tedavi Evresi

Çocuğunuzun ateşinin olması mutlaka ilaç tedavisi olacağı anlamına gelmez. Ama hastalanan çocuk anneleri hemen korkuya kapılıyorlar. Ateş çocuklarda vücut ısısının normalin üzerine çıkmasıyla oluşmaktadır. Ama bu tetikleyen etkenler nelerdir bilmeliyiz.

Aşırı giysi çocuğun yaş dönemi haraketlilik seviyesi ve diş çıkarma evresine göre değişir. Normalde 37 derece olan ateş seviyesi bu değerin üzerine çıktığı zaman çocuğumuzun ateşini koltuk altından yada dijital ölçme cihazları ile kulaktan ölmeyiz. Eğer 38,5 ve üzeriyse panik yapmadan tedavisine öncelikle evde başlamalıyız.

Evimizde basit uygulamalar ile ateşi düşürebiliriz. Önce gözetim gerekmektedir.

Ateşi tetikleyen hastalıkların başında soğuk algınlığı, kulak ve boğaz iltihapları idrar yollarındaki enfeksiyonlar üst solunum yolları rahatsızlıkları gibi nedenlerden oluşur. Evde kendimiz tampon yaparak ılık su ile dul aldırarak ateşi kontrol altına alamıyorsak mutlaka doktora götürmeliyiz. İlaçlı tedavi sürecini geciktirmemeliyiz. Çocuklarda 6 ay ile 6 yaş arasında yüksek ateşten dolayı ihmal edilen havale geçirmiş çocuk sayısı oldukça fazladır. 

Çocuğunuzda yüksek ateş mevcut ise bu ateş eğer ki bir rahatsızlığın verdiği bir ateş değil ise doktora götürmeden önce evinizde şu uygulamaları yapabilirsiniz.

  • Serin bir ortamda tutun
  • Hafif giysiler giymiş olmasına dikkat edin 
  • Su, sulandırılmış meyve suları gibi sıvılar içmesi için teşvik edin
  • Çok hareket edip yorulmamasını sağlayın 
  • Ateş düşürücü verebilirsiniz.