Çoğu zarar azı ise kilo verdiriyor

Kahve hakkında özellikle kadınları çok sevinderecek bir haber var. Çok fazla olmamak kaydıyla içilen kahvenin kilo vermeye yardımcı olduğu açıklandı. Kahve metobolizmayı hızlandırıyor bu da vücuttaki yağların yakılmasını ve kalori harcanmasını kolaylaştırıyor. İşte kahve hakkındaki o mucizevi gerçekler..

Çoğu zarar azı ise kilo verdiriyor

Yeşil çay, badem ve limonun zayıflamada etkili olduğu biliniyor. Dr. Ayça Kaya, günde 2 fincan kahve içmenin de zayıflama sürecine yardım edebileceğini söyledi.

Kahvenin zayıflama üzerine etkilerine dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, kahvenin bu etkiyi içerdiği kafein, niasin, mikroelementler ve anti-oksidanlara borçlu olduğunu belirtti.

Dr. Kaya, kahvenin metabolizmaya ve zayıflama sürecine etkilerini şöyle özetledi:

- Metabolizmayı hafif de olsa hızlandırıyor, kişinin istirahatte harcadığı enerjiyi arttırıyor.
- Özellikle beyne olan kan dolaşımını arttırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlıyor.

- Kahve sütle birlikte içildiği zaman, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla birlikte girince kişiyi daha uzun süre yok tutuyor.

- Insülin direncini kırıcı etkisi nedeni ile kişinin tatlı ihtiyacını azaltıyor. Özellikle canı sık tatlı isteyenler, tatlı yerine kahve içerlerse bu ihtiyacın kaybolduğunu göreceklerdir.

- Yapılan birçok araştırmada şeker hastalığını önleyici olabileceği bildiriliyor.

- Alzheimer ve parkinson hastalığına karşı düzenli tüketimde koruyucu etkisi olabileceği konusunda da araştırmalar var. Yaşlılarda hafızayı güçlendiriyor.

- Sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor. Ancak çok sık kahve içenlerde kahveyi ani bırakırlarsa migren ataklarının sıklığı artabiliyor.

- Kahvenin, bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi var.

Kahvenin de fazlası zarar


Kahve yüksek miktarda tüketilirse zararlı etkileri de olabiliyor.

Dr. Kaya istenmeyen o etkileri de şöyle sıralıyor:

- Kalpte ritim problemi olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

- Kontrolsüz tansiyonu olanlarda kan basıncını arttırabiliyor.

- Günde 5 fincan ve üzeri kullanımında kemik erimesine neden oluyor.

- Günde 3 fincan ve üzeri kahve tüketimi doğurganlığı negatif yönde etkileyebiliyor.

- Akşamları kahve tüketimi uykusuzluğa neden olabiliyor, aşırı kahve tüketimi sinirlilik ve tahammülsüzlük yapıyor.

- Kahve vücuttan su atımını arttırarak idrar ihtiyacını arttırıyor. Kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizliği yapabiliyor.

- Hazır kahvelerde kullanılan krema, şurup, şeker miktarına göre de kalorisi çok artabiliyor. Kremalı-aromalı-şuruplu büyük boy kahve içtiğinizde kocaman bir hamburger yemiş kadar kalori vücudunuza giriyor ve sizi şişmanlatıyor.

Kahve ne zaman yararlı olur?


Dr. Kaya; hem tok tutsun, hem metabolizmanızı çalıştırsın hem de dikkatinizi arttırsın istiyorsanız; kahveyi şekersiz, kremasız, şurupsuz, günlük sütle ya da sade olarak tüketmenizi tavsiye ediyor.