Diş Hekimliğinde Cad-Cam Dönemi

Diş hekimliğinde yeni teknoloji yöntemlerinden Cad-Cam ilgi görmeye devam ediyor. Cad-Cam yöntemi nedir?

Diş Hekimliğinde Cad-Cam Dönemi

Diş Hekimliğinde Cad-Cam Dönemi
Diş Hekimi Atilla Alexander Akgöl, günümüzde diş hekimliğinde birçok aşamada cad-cam teknolojisinin gittikçe yayıldığını belirterek; “Bunlardan hastaları ilgilendiren ve en önemli olanı, hasta başında kullanılan ve ölçü almadan, laboratuvar aşamasını kaldıran yeni nesil cad-cam cihazlarıdır” dedi.
Diş Hekimi Akgöl, diş hekimliğinde dijital dönem hakkında bilgi verdi. Akgöl, “Metal destekli seramik kaplamaların yapısındaki metal alt yapının restorasyonun yarı geçirgenliğini azaltarak estetik sakıncalara yol açması, doku reaksiyonuna ve korozyon toksisitesine sebep olabilmesi gibi dezavantajlarından ötürü günümüzde yüksek dirençli tam seramikler geliştirilmiştir. Yüksek gerilme direncine sahip olması, biyolojik uyumluluğu ve ışığı geçirmesi gibi avantajlarından ötürü tam seramik restorasyonların diş hekimliğinde kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır” dedi.
Cad-Cam yöntemi ile 7 ile 15 dakika içerisinde güçlendirilmiş olan hazır seramik bloklar bilgisayar desteği ile aşındırılarak kısa sürede tamamlanır.  Bu da hem teknolojik yöntemler ile tedavi süresini kısaltmakta, aynı zamanda hastaların ağrı ve acı çekmesini minimuma indirmektedir.