Doç. Dr. Arslan Terlemez, antibiyotik kullanımı konusunda konuştu! Diş ağrılarında ve diş apsesinde dikkatli olun..

Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Arslan Terlemez, ağız ve diş hastalıklarında hekimlere danışmadan ağrı kesici ve antibiyotik kullanılmaması gerektiğini söyledi..

Doç. Dr. Arslan Terlemez, antibiyotik kullanımı konusunda konuştu! Diş ağrılarında ve diş apsesinde dikkatli olun..

 

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Arslan Terlemez, geçtiğimiz günlerde diş ağrısı sebebiyle kullandığı antibiyotik yüzünden hayatını kaybeden Derya Yücekaya’ nın durumunu hatırlatarak antibiyotik kullanımı konusunda dikkati ve duyarlı olunması gerektiğini belirtti.

Doç. Dr. Arslan Terlemez, diş apsesi olmadığı durumlardaki diş ağrıları için antibiyotik kullanmanın yanlış olduğunu söyledi. Dil apsesi olup olmadığını da sadece hekimlerin belirlemesi gerektiği konusuna dikkat çekti.

Doç. Dr. Arslan Terlemez, ilaçların hekimler tarafından yazılması gerektiğine dikkat çekerek; "Diş apsesi dediğimiz diş kaynaklı enfeksiyonlarda, kişinin yüzünde dışarıdan veya ağız içinden çok belirgin şişlik varsa ve diş hekimi tavsiye ederse antibiyotik kullanılabilir. Bazen diş ameliyatları sonrasında koruyucu amaçlı da hekimler antibiyotik reçete etmektedir" dedi.

Doç. Dr. Arslan Terlemez, gereksiz yere ve yanlış dozda antibiyotik kullanımın zararlı olduğunu söyledi. Terlemez, bu şekilde kullanılan antibiyotiklerin, bakterilere karşı direnç gelişmesine engel olabileceği gibi ilaca bağlı olarak ağrılı alerjik anaflaktik şok, ishal ve ölüm gibi sonuçları olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Arslan Terlemez, diş ağrıların genel olarak çürük diş içerisinde bulunan sinir dokusuna ulaşması ve harap etmesi sonuncunda başladığını belirterek;"Bazen çocuklarda diş çıkarma ve genç erişkinlerde ve halk arasında yirmi yaş dişleri olarak bilinen dişlerin sürmesi sırasında ağrı oluşabilir. Fakat her diş ağrısı sonucunda antibiyotik veya ağrı kesici kullanmak yanlıştır ve istenmeyen ilaç reaksiyonlarına sebep olabilmektedir" şeklinde konuştu.

Terlemez, açıklamasında ağrı kesici ve antibiyotik kullanmanın zararlarından bahsetti. İlaçların yol açabileceği yan etkilere karşı alerji risklerinin hekimlere bildirilmesi gerektiğini hatırlatan Terlemez; "Diş enfeksiyonlarında penisilin grubu antibiyotikler sıklıkla tercih edilir. Penisilin ise alerji yapma riski yüksek bir antibiyotiktir. Alerjik ilaç reaksiyonlarında hastanın söz konusu ilacı daha önceden kullanmış olması gerekir. İlk kullanımda reaksiyon yapmamış olsa bile alerjik bünyeli kişilerde alerji gelişim süreci tamamlanacağı için sonraki kullanımlarda basit bir kurdeşenden ölümle sonuçlanabilen ağır anaflaksilere kadar durumlar ortaya çıkabilir. Ağrı kesiciler de tekrarlayan kullanımlarda alerjik reaksiyon yapabilir ya da bazen ilk kullanımda bile alerji benzeri ağır sonuçlar olabilir. Ayrıca, bilinçsizce kullanılan ağrı kesiciler de alerji dışında mide ülserinden böbrek yetmezliğine kadar istenmeyen etkiler yapabilir." dedi.

Yrd. Doç. Dr. Terlemez, reçete ile verilmeyen ilaçların kullanılmaması gerektiğini ve hekimler tarafından verilen antibiyotiklerin bitene kadar düzenli kullanılması gerektiğini söyleyerek açıklamasını sonlandırdı.