Doç. Dr. Asuman İnan; HIV/ AIDS ile alakalı konuştu! HIV virüsünün yakında tedavisi bulunacak!

KLİMİK (Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği) HIV/AIDS Çalışma Grubu Genel Sekreteri Doç. Dr. Asuman İnan, HIV ve AIDS hastalıklarının artık ölümcül hastalıklar grubuna dahil olmadığını ve tedavinin yakın zamanda mümkün olacağını açıkladı.

Doç. Dr. Asuman İnan; HIV/ AIDS ile alakalı konuştu! HIV virüsünün yakında tedavisi bulunacak!

 

KLİMİK HIV/AIDS Çalışma Grubu Genel Sekreteri Doç. Dr. Asuman İnan; “HIV/AIDS, tanı ve tedavisindeki gelişmeler sonucunda artık ölümcül değil, diyabet gibi hipertansiyon gibi kronik bir hastalık. Yakın bir gelecekte hastalığın tamamen tedavi edilmesi mümkün olacak gibi görünmektedir” diyerek hastalara umut verdi.

Doç. Dr. Asuman İnan açıklamasında, resmi kayıtlara göre  ülkemizde 1985 yılından 2015 yılı Haziran ayına kadar 10 bin 475 kişiye HIV ve AIDS tanısı koyulduğunu belirtti. İnan, bu sayının gerçekte çok daha yüksek olduğunu tahmin ettiklerini de belirtti.

25-49 yaş arasında hastalıktan etkilenen kişilerin %83’ ünün erkekler olduğunu söyleyen Doç. Dr. Asuman İnan, Türkiye’ de AIDS hastalığının çok nadir görüldüğünü söyleye de her yıl bu sayının arttığını belirtti.

Doç. Dr. Asuman İnan, 2014 yılında 632 kişiye HIV virüsü teşhisi konulduğunu ancak 2015 yılının ilk 6 ayında bu sayının 893’ e yükseldiğini belirterek;  “Ülkemiz nüfusunun genç olması, nüfus hareketliliği, turizm ülkesi olmamız, kayıtsız çalışan seks işçilerinin artması, damar içi uyuşturucu kullanımının artması, korunmaya yönelik düzenli eğitim programlarının olmaması, HIV ile yaşayanlara yönelik ayrımcılığın devam etmesi gibi çok sayıda faktör bu artışın nedeni olabilir” şeklinde konuştu..

Doç. Dr. Asuman İnan, Türkiye’ de Sağlık Bakanlığı’ na bildirilen olguların %17’sinin kadın olduğunu anlatarak; “Kesin sayı bilinmemekle birlikte kadın olguların çoğuna virüs eşinden bulaşmaktadır. Özellikle eşleri ileri dönem HIV/AIDS olgusu ise ve hayatını kaybederse, kadınlar hastalığın getirdiği yükün yanı sıra çocuklarının ve kendilerinin yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, hem ekonomik hem de sosyal olarak çok büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Yıllar içerisindeki gelişmelere göz attığımızda Sağlık Bakanlığı bu konuda oldukça duyarlı. Örneğin ülkemizde HIV/AIDS olgularının tanı ve tedaviye ücretsiz olarak ulaşabilmeleri, gönüllü test ve danışmanlık merkezlerinin kurulması, HIV tanı ve tedavi rehberinin yayımlanması bu yaklaşımın sonuçlarıdır ancak olguların artışı da göz önüne alındığında bu konuda daha yapılacak çok iş olduğu açıktır.” dedi..

Doç. Dr. Asuman İnan, HIV virüsünün kan yolu ile, anneden bebeğe ve kadın ile erkeğin cinsel salgıları ile bulaştığını belirti. Virüsün ise dış ortamda uzun süre canlı kalmayacağını söyleyerek; “Dokunmak, el sıkışmak, öpüşmek, sarılmak, aynı saunayı, havuzu, banyoyu, tuvaleti, tabağı, bardağı, çatalı, kaşığı kullanmak, aynı giysileri giymek, telefon kulaklığı, gözyaşı, ter, tükürük, sivrisinek, böcek, arı sokması ile HIV bulaşmamaktadır” şeklinde değerlendirmede bulundu..

Türkiye’de de HIV/AIDS virüsü taşıyan kişilerin en çok sıkıntı yaşadıkları durumun damgalanmak ve ayrımcılık yapıldığı olduğunu söyleyerek; “HIV/AIDS’in tanı ve tedavisindeki gelişmeler sonucunda artık ölümcül değil, diyabet gibi hipertansiyon gibi kronik bir hastalık. Yeni ilaçların kısa ve uzun dönemde etkinlikleri daha fazladır ve bu ilaçlar ile hastaların fiziksel görünümünü bozan, yaşam kalitesini düşüren yan etkilerin görülme riski büyük ölçüde azalmıştır. Ayrıca son dönemde kullanılan ilaçların tek tablette sunulması ile hastalara kullanım kolaylığı da mümkün olmuştur. Yine aşılar ve özellikle virüsün vücuttan tamamen atılması yani ‘kür’ son dönemde üzerinde en çok çalışılan ve konuşulan konulardır. Yani yakın bir gelecekte hastalığın tamamen tedavi edilmesi mümkün olacak gibi görünmektedir.”  dedi.

KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül ise Birleşmiş Milletler’in HIV virüsü ile mücadele kuruluşu UNAIDS’in 2015 raporuna göre, dünya genelinde 36,9 milyon kişinin bu virüsü taşıdığını belirterek, 17,1 milyon kişinin HIV virüsü taşımasına rağmen durumunun farkında bile olmadığını bildirdi.

Ergönül, bunun yanında, 22 milyon HIV taşıyıcısının tedaviye erişiminin bulunmadığını ve bunların 1,8 milyonunu çocukların oluşturduğunu aktararak, UNAIDS, 2030 yılına kadar AIDS’i tamamen bitirmeyi hedeflediğini vurguladı.

AIDS’ e bağlı olan bölümlerin %42 ve yeni HIV vakalarının %35 düşüş gösterdiğini belirten Ergönül şu şekilde konuştu;

“2000 yılından bu yana 25,3 milyon kişi AIDS ile ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Her yıl 220 bini çocuk olmak üzere, 2 milyon kişi HIV ile infekte olmaktadır. Yine her yıl 150 bini çocuk olmak üzere, 1,2 milyon kişi bu hastalık nedeniyle ölmektedir. Bu son derece yüksek rakamlara rağmen, genel olarak bakıldığında dünya çapında yapılan çalışmalar sonucunda, HIV ile infekte olma oranı erişkinlerde yüzde 35, çocuklarda yüzde 58, hastalığa bağlı ölüm oranı yüzde 42 oranında azalmıştır. Türkiye’de eşlerinden HIV virüsü bulaşmış kadınlar maddi manevi zor durumda.”


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
precious - 5 yıl önce
AIDS dünyada daha iyimser bir zaman olmamıştı
araştırma. son birkaç yıl içinde yeni atılımlar getirdi
bilimsel topluluk zorlukları yeni bir anlayış gerekir
bir tedavi almak için aşılması gereken. Ve güven var büyüdüğünü,
Doğru yatırımlarla, bu sorunlar bu overcome.while olabilir
cesaret kırıcı gelebilir ve insanlar HIV olduğunu-canlı olmayabilir
kür i bir kez HIV pozitif ise ve ben olduğuna inanıyorum asla
gidiş i ben şimdi en fazla 3 yıldır bu hastalıkla yaşamayı tedavi olmak için
hastaneler boşa süreleri dahil yardım için pek çok yerde olmuştur
ve para kadar ben çare almak için gittiğini, ancak olmayan mümkün olduğunu umut
Allah yardım gerçek bu hastalık (HIV VİRÜSÜ) Bana tedavi için birini kullanmak
Onun bitkisel kök otlar ilaçla DR.AROMO adında bir adam. istiyorum
benzeri, benim HIV HASTALIKLARI çare olsun yardımcı Dr Aroma basıncılık teşekkür
Ben arama gibi yıllar Şimdi HIV muzdarip, ama bir gün edilmiştir
İnternet üzerinden Gümüş Lisa adında bir kadın, hakkında bir