Dünya üzerinde 37 milyon kişi HIV virüsü taşıyor! AIDS nasıl bulaşır? AIDS nasıl tedavi edilir?

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 37 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı belirtildi. 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle açıklama yapıldı. AIDS nasıl bulaşır ve nasıl tedavi edilir konularına değinildi..

Dünya üzerinde 37 milyon kişi HIV virüsü taşıyor! AIDS nasıl bulaşır? AIDS nasıl tedavi edilir?

 

“1 Aralık Dünya AIDS Günü” sebebi ile Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği tarafından yapılan açıklamada, HIV virüsünün vücuttaki bağışıklık sistemini zayıflatarak, hastaları diğer hastalıklara yatkın bir hale getirdiğini söylendi.

AIDS hastalığı ile alakalı olarak dünya çağında 1 Aralıkta farkındalık yaratmak amacıyla etkinlikler düzenleneceği de söylenirken şu şekilde bir açıklama yapıldı; Açıklamada, "Dünya genelinde yaklaşık 2,6 milyonu çocuk hasta olmak üzere, 37 milyon kişi HIV virüsüyle enfekte durumdadır. Bugüne kadar 34 milyon kişi de AIDS ilişkili sebeplerden hayatını kaybetmiştir. Sadece 2014'te dünya genelinde 2 milyon yeni hasta tespit edilmiş, 1,2 milyon kişi hayatını kaybetmiştir"

Sağlık Bakanlığının verilerine bağlı kalarak 2014 senesinin sonuna kadar 9 bin 582 kişide HIV virüsünün olduğu tespit edildiği açıklandı. Açıklama şu şekilde;

"2015 yılı sonunda bu rakamın 11 bini geçeceği tahmin edilebilir. Her yıl giderek artan yeni hasta sayısının son 4 yıl içinde katlanarak hızlı artışı dikkati çekmektedir. Ülkemizde halen her gün 6 yeni hasta tespit edilmektedir. Hastaların yarısı İstanbul'da tanı ve tedavi almaktadır. Kan gibi vücut sıvılarında virüs yoğun olarak bulunmaktadır ve hastalığın bulaşmasında da rol almaktadır. En sık bulaşma şekli korunmasız cinsel temastır. Her türlü cinsel temas bulaşma riski oluşturur. Kan ve kan ürünleriyle de bulaşma mümkündür. Bu yüzden, ülkemizde 1987 yılından beri tüm kan ve kan ürünlerinin HIV yönünden test edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Virüs gebelik süresince, doğum sırasında ve emzirmeyle anneden bebeğe de bulaşabilmektedir."

Yapılan açıklamada HIV virüsünün idrar, ter, tükürük ve gözyaşı gibi vücut sıvılarında bulunmadığı belirtilirken, ortak banyo, duş ve tuvaletleri kullanarak da bulaşmayacağı belirtildi.

Virüs hastalığının bulaşmasının önlenmesinde tek eşliliğin önemli bir rol oynadığı belirtilirken, hastalığa sahip kişilerin hayatları boyunca ilaç tedavisi ile kronik bir hastalık dönemi geçirebilecekleri de söylendi.