Dünyada en çok bu hastalık yaygın!

Tüm dünyada yüzde 90 kişi bu hastalığa yakalanıyor. Dr. Nazlı Menemencioğlu Özdemir, yaptığı açıklamada dünyada en çok görülen rahatsızlığın diş eti hastalıkları olduğuna dikkat çekti. Kişiler diş bakımını önemsemeyip bakımlarını erteledikleri takdirde eğer dişetleri olası bir rahatsızlık varsa ilerleyip yeme içmede problemler yaşatabiliyor.

Dünyada en çok bu hastalık yaygın!

Sağlıklı diş etinin soluk pembe renkte, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış, portakal kabuğuna benzer parlak ve pütürlü bir görünüme sahip olduğunu söyleyen Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Nazlı Menemencioğlu Özdemir; diş etinizde kanama, şişlik, kızarıklık varsa mutlaka bir diş eti uzmanına (periodontolog) başvurmanız gerektiğinin altını çizdi.

Dünya'da diş eti hastalıklarının görülme oranının %90 olduğunu ve genellikle asemptomatik ağrısız hastalıklar olduğunu dile getiren Dr. Nazlı Menemencioğlu Özdemir, “Hastaların tedavi edilmediği durumlarda diş eti hastalıklarının ilerlemesi sonucunda, dişleri destekleyen çevre dokularının kaybı, yeme içmede sorunların oluşması daha sonra bu yıkımlarla birlikte dişlerde sallanma ve kayıplar meydana gelebilir” dedi.

Diş eti kanamasının iltihabın başlamasıyla ortaya çıkan ilk belirti olduğunu ve bunun ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi uzmanı Dr. Nazlı Menemencioğlu Özdemir, “Düzenli doktor kontrolleri ile diş eti hastalıklarının hepsinin tedavi edilebilir. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmanın temel şartı ağız hijyenine önem verilerek diş taşı oluşumunun önlenmesidir. Diş eti hastalıklarından korunmak için yapılabilecek en basit tedavi yöntemi; doğru fırçalama teknikleri, diş ipi ve arayüz fırçası kullanmaktır” dedi.

Diş taşlarının ağız hijyeninin yetersiz olduğu durumlarda diş yüzeyinde kalan yemek birikintilerini zaman içerisinde tükürük içerisinde minerallerin çökelmesi sonucunda oluşan taşlar olduğunu ifade eden Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi uzmanı Dr. Nazlı Menemencioğlu Özdemir, “İlk başlangıç aşamasında temizlenmezse zaman içerisinde hem birikimlerinin artacağına hem de mikroorganizma türleri değişeceği için diş eti hastalıklarının ilerlemesine sebep olacaktır” dedi.

Enfeksiyona bağlı diş kayıplarındaki sıkıntının sadece mevcut dişin kaybıyla sonuçlanmayacağını belirten Dr. Menemencioğlu, “Oradaki enfeksiyon yandaki dişin destek dokularını eriteceği için aynı şekilde dişlerin fonksiyon kaybı, dişlerin sallanması yan ve çevre dişlerde de görülmeye başlanacaktır. Periodantal hastalıklarda kaybedilen dişte en büyük sorun sadece diş kaybı değidir. Kayıp sırasında çevredeki kemik dokularda da kayıplar yaşanacağı için hastalar eksik dişin yerine daha sonradan yaptıracağı protetik tedavilerde de sıkıntı yaşayabilirler. İmplant yaptırmak isteniyorsa kemik desteği azaldığı için implant yapılamayabilir, ya da protez yapılacaksa kemik kaybından dolayı estetikte sorun yaratacak dişlerin yapılması sorun yaratabilir“ dedi.

Dişeti ile ilgili sorunlara ne kadar erken müdahale edilir ise tedavilerde o kadar kolaylaşacağını söyleyen Dr. Menemencioğlu, “İleride daha büyük sorunlar yaşamamak için diş eti kanamalarını ihmal etmeyiniz. Hekiminize 6 ayda 1 kez mutlaka muayene olunuz” dedi.