Emmeyen bebekleri emzirmenin yolları

Bebeklerin anne memesine isteksizliği genellikle yapılan bazı hatalardan kaynaklanmaktadır. Uzmanlar bu nedenleri yeni anneleri uyarıyor ve tavsiyelerde bulunuyor

Emmeyen bebekleri emzirmenin yolları

Örneğin ilk günlerde hastanede veya evlerde anne sütü yetmiyor diye biberon verilmesi, yalancı emzik verilmesi veya doğru emzirme tekniğinin kullanılamaması bebeği anne memesinden soğutabilmektedir.

Bebekler biberon veya yalancı meme emerken bebeğin yaptığı emme eylemi, anneyi emerken yaptığı eylemden tamamen farklı bir eylemdir. Onları emerken ağzını büzüştürerek emerken, anne memesini ise ağzını açarak emmesi gerekmektedir. Diğerlerine alışan bir bebek anne sütünü verimli alamayabilir. Verimli alamadığı zaman da süt yeteri kadar akmaz, süt akmayınca da bebeğin doymaz ve bir süre sonra anne memesini reddedebilir. Özetle bebeğin annesini emmesine neden olan en büyük engel doğumun ilk saatleri ve ilk günlerinden itibaren yapılan teknik hatalardır. Bu nedenle doğum öncesi annenin emzirme eğitimi alması, doğum sonrası bebekle ilgilenen özellikle hemşirelerin anneye bu eğitimi sağlam bir şekilde vermesi ve çevredekilerin desteği de çok önemlidir.

Bebek anneyi emmeyi reddediyorsa öncelikle yapılması gereken bebeği sakinleştirerek, uyur pozisyonda memeyi vermektir. Bazı bebekler tek bir memeyi emme isteğinde bulunabilir. Bazen sadece sağ memeyi veya sadece sol memeyi emme isteğinde bulunabilir ve istenmeyen tarafa çevrildiğinde sinirlenip tepki verebilir. Bunun nedeni ise yattı tarafta bulunan kolunda veya başka bir yerinde ağrı bulunması olabilir. Bu durumun çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Bebek diğer memeyi almamakta ısrarlı ile hangi pozisyonda rahatsa o pozisyonda duruyorken diğer memeyi vermek denenebilecek yöntemlerden biridir.