Emziren annelere dikkat etmeleri gereken tavsiyeler

Uzman Diyetisyenler emziren anneleri uyarıyor..

Emziren annelere dikkat etmeleri gereken tavsiyeler

Anneliğin her bir kadın için tartışmasız dünyanın en güzel duygusu olduğunu söyleyen diyetisyen uzmanı Doktor Pınar Kural Enç, ‘’Ancak doğum esnasından sonra annelerde ve bebeklerde rastlanan gaz problemi bazı rahatsızlıklara yol açmaktadır. Özellikle bebeklerin doğumundan 10 gün sonra başlayan ve yaklaşık dört aya kadar sürebilen gaz sancısı ‘’infantil kolik’’ olarak bilinir’’ dedi.

Diyetisyen Uzmanı Pınar Kural Enç, gaz probleminin yaşanmasını önlemek için alınabilecek bazı tedbirleri şu şekilde ifade etti.

Emziren annelerin tüketmemesi gereken besinlerin başında karnabahar, lahana, limon, portakal, greyfurt gibi gaz yapan gıdalardan kaçınması gerektiğini belirtti.

Kafein içeren çikolata, çay, kahve gibi besinlerin gaz yapıcı özellikleri bulunduğunu ve bebeklerde uyku bozukluğu, huzursuzluk gibi sorunlara neden olabileceği için fazla tüketilmemesi gerekmektedir.
İnek sütünden elde edilen yoğurt, süt, peynir gibi gıdalarda gaz yapabilir. Annelerin bu gıdaları deneyerek programlarına eklemesi gerekmektedir.

Anneler bebeklerini emzirirken önce bebeğin ağzını göğüslerinden çıkardıktan sonra göğüs değiştirmelidirler.   Gazlı ve hazır alınmış sıvılardan uzak durulması, kesinlikle elde sıkılmış taze sıvıların tüketilmesi gerekmektedir.
Herhangi bir hastalığınız söz konusu olduğunda ise mutlaka doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.