Erkekler Risk Altında

Dünya Sağlık Örgütünden Korkutan İstatistikleri açıkladı.

Erkekler Risk Altında

İnsanlık dünya üzerinde tam olarak kaç yıldır varlığını sürdürüyor tam bilinmemekle birlikte kalıtsal hastalıklar ve bulaşıcı hastalıklar en az dünya tarihi kadar eski olduğu bilinmekte zira yapılan bazı incelemelerde çok eski çağlarda da kanser gibi hastalıkların sıkça görülebildiği kanıtlanmış durumda. Vücutta her zaman bir miktar kanser hücresi üremekte fakat bağışıklık sistemi bu hücreleri yok etmeyi başarmaktadır.

Sigara ve benzeri maddeler kimyasal ya da biyolojik maddeler bu hastalığa sebep olabilmektedir. Vücudun direncini kıran bu maddeler bağışıklık sistemi için daha büyük tehdit olarak algılanarak öncelikle direncin bu noktaya kaymasına sebep olur ve kanser hücreleri için gelişecek ortam hazırlanmış olur. Kadınlarda göğüs kanseri erkeklerde ise testis kanseri çok sık görülen vakalardan fakat dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu yeni araştırmaya göre her yıl sadece Ülkemizde 174 bin kişi kansere yakalanıyor.

104 bin erkek ve 70 bin kadın kanser tedavisi için hekimlere başvururken Erkeklerde oranın yüksek olmasına sebep olarak sigara içme oranının daha fazla olması olarak düşünülüyor. Ağırlıklı olarak akciğer ve prostat kanserleri ağırlıklı şikayet olarak listenin ilk sırasında yer alıyor.