Ev Kadınlarını Tehdit eden Hastalık

Ev kadınlığı deyip geçmemek gerek çok ciddi rahatsızlıklara sebep olan dünyanın en tehlikeli mesleklerindendir. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkorev bayanların dikkat etmesi gereken sağlık sorunlarını açıklıyor.

Ev Kadınlarını Tehdit eden HastalıkOp. Dr. Aybars Akkorev , “Ev kadınlığı dünyanın en zor mesleğidir, çünkü ne mesaisi bellidir ne de işlerin sonu gelir. Çamaşırları yıkarsınız, daha ütülemesi bitmeden bir o kadar çamaşır daha birikir. Her gün üç öğün yemek hazırlarsanız yetmez bir o kadar da bulaşık yıkarsanız.


Kısacası ev kadınının işi hiç bitmez. Tüm bu işler el ve kolların kapasitesinden fazla kullanılmasına ve gereğinden fazla yorulup yıpranmasına neden olur. Özellikle temizlik bezlerini sıkarken, çitilerken, kavanoz açıp kaparken el bilekleri gereğinden fazla zorlanır, ayrıca temizlik yaparken dirseklere aşırı yük de biner.

 
Vücut bu yüke tahammül edebilmek için bağ dokularını sertleştirir, daha dayanaklı hale getirmeye çalışır. Ancak sertleşen bu bağ dokuları bir siniri çevreliyorsa onu sıkıştırır. Sinir sıkışması ise yaygın olarak el bileklerinde oluşur. El bileklerinden başlayıp parmaklara dağılan median sinir, bası altında öncelikle ellerde uyuşmaya, daha sonra ise güç kaybına sebep olur.
 
Ağrı Ve Uyuşukluklar Gece Daha Da Artar

 
Op. Dr. Aybars Akkor“Tüm bu sebepler nedeniyle ev kadınlarında en yaygın görülen rahatsızlıklardan birisi Karpal Tünel Sendromu’dur. El parmaklarına giden median sinir bir bağ dokusu kılıfı içinden geçer. Bu kılıfa, tıpkı bir tünele benzediği için karpal tünel denir. İşte bu tünel çok kullanılmaya ve kireçlenmeye bağlı olarak kalınlaşır ve içinden geçen siniri sıkıştırır. Bu sıkıştırma sonucunda el parmaklarında Ağrı ve uyuşma oluşur.

 
Ağrı ve uyuşukluklar gece daha da artar. Karpal Tünel teşhisi EMG ile konur. Eğer sinire bası ileri safhadaysa mutlaka ameliyat gerekir. Ameliyat lokal anestezi uygulanarak 5-10 dakika içinde tamamlanır. Hasta ameliyattan ardından 10 gün boyunca elini kullanamaz. 10 gün sonra egzersizlere başlanır, yirmi gün sonra elini tam kapasiteli kullanmaya başlar.” İfadelerini kullandı.