Geleceğiniz için sucuk ve sosis tüketmeyin

Erkekler için ilginç bir öneri yapıldı. Sucuk, sosis, salam türü işlenmiş etlerin erkeklerde üremeyi olumsuz etkileyebilir. Araştırmaya göre, hiç et tüketmemek de benzer bir etki yapıyor...

Geleceğiniz için sucuk ve sosis tüketmeyin

Araştırmacılar sucuk, sosis ve salam gibi işlenmiş etlerin erkeklerin sperm kalitesini olumsuz etkileyebileceğini öne sürdü. Focus Online’de yer alan habere göre araştırma; 2007-2014 yılları arasında Massachusetts Hastanesi'nde suni döllenme yaptıran 141 çift üzerinde yapıldı. Çalışmaya göre, işlenmiş et tüketen erkeklerin üremesi, kanatlı hayvan eti tüketenlere göre olumsuz etkileniyor. Araştırmada işlenmiş et tüketen erkeklerde döllenme başarısı yüzde 54’te kalırken, işlenmemiş beyaz et tüketen erkeklerde bu oranın yüzde 82 olduğu görüldü. Düzenli olarak işlenmemiş beyaz et tüketen erkeklerin, daha az tüketenlere oranla üremede yüzde 13 daha başarılı oldukları da saptandı.

HİÇ ET TÜKETMEMEK DE ZARAR VEREBİLİR

Sonuçları 'Fertility&Sterility' adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre, erkeklerin tükettiği etin türü ve miktarı sperm kalitesini yakından etkiliyor. Uzmanlar etin türü ve miktarı kadar et tüketmemenin de üremeyi etkilediğine dikkat çekiyor. 2014'te yapılan bir araştırma, işlenmiş et gibi hiç et tüketmemenin de sperm kalitesini düşürdüğünü ortaya koymuştu.


Etiketler; #sucuk #sosis