Hamileliğin erkekler üzerindeki etkisi

Kadınların hamilelik döneminde erkeklerin ne gibi tepki verdiği yönündeki merağı giderildi. Erkekler hamilelik döneminden nasıl etkilenir? Hamilelik dönemi nasıl geçer? İşte detaylar.

Hamileliğin erkekler üzerindeki etkisi

Hamilelik yalnızca kadınları değil eşlerini de etkiliyor. Erkeklerin de bu süreçte psikolojileri değişiyor ve eşlerine yardımcı olmak istiyorlar. Buna eşleriyle birlikte daha çok yemek yiyerek başlıyorlar.

Michigan Üniversitesi’nin araştırmacıları ilk kez bebek bekleyen 29 çifti gözlemlemişler. Düzenli aralıklarla hormon seviyeleri 36. haftaya kadar incelenmiş. Kadınların dört hormonunun büyük derecede yükseldiği görülmüş: östradiol, projestoron, kortizol ve testosteron.

Erkeklerde ise sadece östradiol ve testosteron hormon seviyelerinin arttığı görülmüş. Dr. Robin Edelstein ve psikoloji profesörü Yahoo Parenting'e testosteron ve östradiol hormonlarının erkekleri bu dönemde daha hassas yaptığına dair açıklamalarda bulundu.

Erkeklerin değişmesi yalnızca eşlerinin hamile olması değil baba olmaya aday oluşları da onları oldukça etkiliyor. Bakalım erkekler bu dönemde nasıl değişiyor.

Bilindiği gibi anne adayları hamilelikle birlikte kilo almaya başlar. Aynı zamanda baba adayları da ilginç bir şekilde kilo almaya başlıyorlar. Erkekler nasıl oluyor da hamile olmamalarına rağmen en az eşleri kadar kilo alıyorlar diye sormadan edemiyor insan.

Hamileyken mide bulantası anne adayları için oldukça kötüdür. Mideleri ekşir, sırt ağrıları olur ve şişkinlikleri olur. Anne adayları bu dönemleri yaşarken eşleri de etkilenir ve bulantı yaşayabilirler.

Baba adayları doğumdan önce süt üretiyor. Peki bu neden oluyor?  Süt, bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynar. Babalar bebeklerinin ağlamalarına karşı çok duyarlı oldukları için süt hormanları onların da psikolojik olarak süt üretmesine neden oluyor.

Doğum öncesi ve doğumdan sonraki bir yıl erkekler de bazı sıkıntılar yaşayıp depresyona girebiliyorlar.