Hazır mamalar bebeklerde diş çürüğü yapıyor

Diş Hekimi A.Doğan Bircan, bebeklere verilen hazır mamaların bebeklerde diş çürüğü yaptığını açıkladı.

Hazır mamalar bebeklerde diş çürüğü yapıyor

Hazır mamalar bebeklerde diş çürüğü yapıyor
Bebeklerde süt dişlerinin, bebek 6 aylıkken çıkmaya başladığını belirten Diş Hekimi A.Doğan Bircan, "Bebek için ağız ve diş bakımı da bu tam da bu süreçte başlamaktadır. Bunun için gazlı bez veya yumuşak bir fırçadan yardım alınarak macun kullanmadan sadece su ile  bebeklerin ağız ve diş bakımları, temizliği yapmak gerekmektedir. Fırçanın daha da yumuşaması için birkaç dakika ılık suda bekletilebilir" dedi.
Bebeklerde diş çıkarma sürecinde; uyku düzeninde bozukluk, huysuzluk, huzursuzluk, eline aldığı her şeyi ağzına götürme, ağız çevresinde döküntü, tükürükte artış ve ateş gibi belirtiler gösterebileceğini anlatan Diş Hekimi A. Doğan Bircan, "Anne sütünde bulunan asit bebeklere zarar vermemekte, ancak mama ile beslenen çocuklarda anne sütü ile beslenen çocuklara göre çürük görülme riski daha fazladır çünkü; hazır mamalar anne sütüne oranla daha karyojeniktir. Bu yüzden mama ile beslenen çocuklarda beslenme sonrası ağız bakımına daha fazla önem gösterilmelidir.
İlk süt dişi bebek altı aylıkken çıkmaya başlar ve yirmi adet süt dişinin tamamlanması bebek üç yaşına gelince sonlanır. Süt dişlerinin erken veya geç çıkması endişelenecek bir durum değildir" şeklinde konuştu.