Her 3 Kişiden 1’i Yüksek Tansiyon Hastası

Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof.Dr. Yahya Sağlıker, Türkiye'de 20 milyon kişide hipertansiyon bulunduğunu belirtti

Her 3 Kişiden 1’i Yüksek Tansiyon Hastası

Hipertansiyon, halk arasındaki deyişle yüksek tansiyon, günümüzde birçok sebeple ilişkili olarak gitgide artarak görülen bir hastalıktır. Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Yahya Sağlıker Türkiye’de 20 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğunu belirtti. Sağlıker’e göre her 3 kişiden birinde hipertansiyon görülüyor; İstanbul’da 5 milyon, Ankara’da 1,5 milyon ve İzmir’de 1 milyon kişi hipertansiyon rahatsızlığına sahip.

Hipertansiyon sıklığının ülkemizdeki işsizlik, enflasyon veya kaza oranından bile fazla olduğunu belirten Sağlıker, bu rahatsızlığın içimizdeki gizli düşman olduğunu ifade etti. Tetkik ve tedavisi yapılmayan hipertansiyon kişiyi felç edebilir; kalp krizi ve beyin kanaması riskinin artmasına sebep olabilir. Ülkemizde durum böyle iken dünyada ise yaklaşık 2 milyar kişide hipertansiyon görüldüğü belirtildi.

Hipertansiyondan korunmak için ise Sağlıker, doğru uygulanan diyetlerin faydalı olabileceğine değindi. Tuzun azaltılması, stresten uzak durmak ve bol bol yürüyüş yapmak tansiyonu dengelemek için yapılması gerekenlerin başında geliyor.